Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHAVA-SEN: "Türkiye'de hiçbir havacılık şirketini çalışanlar ve çalışanların talepleri batırmamıştır"

HAVA-SEN: “Türkiye’de hiçbir havacılık şirketini çalışanlar ve çalışanların talepleri batırmamıştır”

Türk Hava Yolları’nın mesai ücreti ödemesi ve uçucu personelin yer ulaşım maliyetlerinin karşılanması konusundaki çalışanların kazanımlarını kısıtlanmasına yönelik tasarruf önlemleriyle ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Türkiye de hiçbir havacılık şirketini çalışanlar ve çalışanların talepleri batırmamıştır. Yaşanan sıkıntıların ana kaynağı işçilerin haklarını savunmadaki örgütlü olamayan yapıları ve var olan sendikaların işçiler tarafından yönetilmemeleridir.” denildi.

Sendikadan yapılan açıklama şöyle;

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları ;

Defalarca oynanmış senaryo maalesef yine sahnededir. Yetkili sendika her hak kaybında yaptığı gibi yine yayınladığı bildiri ile konuyu hukuk yoluyla çözeceğini duyurmaktadır. Yetkili sendikanın hukuk siciline bakıldığında kaybettiği veya sonuca ulaştırmayarak ortadan kaldırttığı birçok hukuki süreç vardır. Teknisyenlerin Metal-İş koluna aktarılmasındaki şaibeli süreç, şirketi değil de ekip planlamada çalışanları mahkemeye vermesi, yabancı kaptanlara verilen kira yardımı için açtığını söylediği davalar ile kaybedilen onlarca haktan geriye ne kaldığı herkesin malumudur.

İmzaladığı toplu iş sözleşmelerini pazarlıksız imzalayan, işverene teklif bile sunamayan, işverenden talep edeceklerini üyeleri dahil hiç kimseyle paylaşamayacak kadar teslim olmuş bir gruptan müzakere, mücadele ve sorumluluk beklenmeyeceği artık açıktır. Mızrak çuvala sığmamaktadır.

‘’yönetim hakkının kötüye kullanılması’’

‘’bize  herhangi bir bildirim yapılmamış ve sendikanın konu hakkındaki görüşü alınmamıştır’’

‘’somut bir gerekçe gösterilmeden personelin aleyhine olacak şekilde sonlandırılan bu kazanımı’’

 ‘“dinlenme hakkı”

“adil ücret ve ücretli izin hakkı  gasp edilmek istenilmektedir’’ gibi ifadeleri sık sık kullanan yetkili sendikanın maalesef soruna çözüm getiremeyeceği gibi asıl sorunun kendisi olduğunu da defalarca ifade ettik. Gelinen noktadan daha da geriye gidileceği artık ortaya çıkmıştır. İşveren kendine düşen görevi, hakkıyla yerine getirerek çalışanların haklarından tasarruf yapacak önlemleri sıralarken, önemsemediği ama var olmasını istediği yetkili sendikayı da dikkate almayarak, bildirimde bulunma gereği bile duymamıştır. Bundan sonra da duymayacaktır.

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları,

Bu ülkenin ve ülkemizin değeri olan havacılık şirketlerinin gerçek sahipleri olarak, yaşanan sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini en iyi bizler biliyoruz. İnsan odaklı olmayan, hakkaniyete dayanmayan, adil olmayan hiçbir çözümün sorunları ortadan kaldırmayacağını biliyoruz. Kaybolan haklarınızın tekrar kazanılması için yetkili sendikanın, simit ticaretini, kooperatif işlerini artık bırakıp, aldığı aidatları sorunların çözümüne, sektördeki problemleri tespit etmeye harcaması gerekmektedir. Yetkili sendikanın işyeri temsilcileri, sendika yöneticileri haklarınızı korumalı, kanunun kendilerine verdiği yetkileri yüreklerini ortaya koyarak kullanmalı ve sizleri temsil etmelidir. Kapı önünde verilen emirleri bekleyerek işçi temsilcisi olunmayacağı gibi, disiplin kurullarında işveren adına konuşarak, işçiyi azarlayarak da sendikacı olunmaz. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, yeni haklar ve kazanımlar elde edemedikleri gibi kazanılmış hakları da kaybetmeye devam etmektedirler. Hafta tatili mesai ücretlerinin kaldırılması, ilave yakıt ve otoban geçiş ücretlerinin ödenmemesi ve normal mesai düzeninde çalışan personelin yasal yıllık izinlerine tecavüzler (yılbaşı ve akabinde ramazan ve kurban bayramlarında zorunlu yıllık izinlerinden mahsup edilme) daha başlangıçtır. Yakında yeni kayıplara da tanık olacağız.

Sizlerin gücü yine sizlerin sayesinde kullanılacaktır. Kimseye muhtaç olmayan ve kimsenin icazetine ihtiyacı olmayan bir sektörün çalışanları olarak, sorunların çözümünde vereceğiniz kararlar etkili olacaktır. Türkiye de hiçbir havacılık şirketini çalışanlar ve çalışanların talepleri batırmamıştır. Yaşanan sıkıntıların ana kaynağı işçilerin haklarını savunmadaki örgütlü olamayan yapıları ve var olan sendikaların işçiler tarafından yönetilmemeleridir.

HAVA-SEN tabandan, sizlerin arasından gelen ve sizler için bedel ödemiş bir yapıdır. Her zaman sizlerin adına mücadeleye devam edecek dirayettedir. Gelin, Hava-Sen çatısı altında birleşelim, birlikte mücadele edelim. Sahte ve sanal sendikayı THY’den hep birlikte silelim. Sizlerin aidatları ile kurdukları saadet zincirini hep birlikte kıralım.

Saygılarımızla…

HAVA-SEN Yönetim Kurulu

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Voleybol Federasyonu: “Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir”

Milletler Ligi maçları için yola çıkan A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncuları, THY'nin tarifeli...

Dalaman Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Dalaman Havalimanı’nın...

Emekli olmadan görev yapmayı sürdüren en yaşlı uçuş görevlisi 88 yaşında vefat etti

Cumartesi günü bir dünya havacılık efsanesi hayatını kaybetti.Kariyerine 1957 yılında başlayan kabin memuru Bette...

Maçka’da 21 yıl önce uçak kazasında hayatını kaybeden İspanyol askerler anıldı

Trabzon Maçka İlçesinde 21 yıl Önce gerçekleşen uçak kazasında yaşamını yitiren 62 İspanyol asker...

Diyarbakır Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Havalimanı’nın...

İngiltere’nin ilk büyük havalimanı, yarı dönem tatilcilere destek amacıyla önümüzdeki hafta 100 ml sıvı el bagajı kuralını kaldıracak

Birmingham Havaalanı, yarıyıl tatili için ön sıralarda yer aldığı için önümüzdeki hafta 100 ml sıvı...

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Balıkesir Koca...

flypgs.com Magazin’in Mayıs-2024 sayısı yayımlandı

Pegasus Hava Yollarının düzenli olarak yayınladığı flypgs.com Magazine dergisinin Mayıs- 2024 sayısı yayımlandı. Uçak içi dergi flypgs.com Magazine ile...