Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHAVA-SEN'den TİS Taraflarına Uyarı!

HAVA-SEN’den TİS Taraflarına Uyarı!

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama ile 26’ncı Dönem Toplu İş Sözleşmesi taraflarına uyarıda bulunuldu.

Havayolu Çalışanları Sendikası’ndan yapılan açıklama;

26. DÖNEM TİS DE TARAFLARI UYARIYORUZ.

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları,

THY A.O. ve yetkili sendika arasında görüşülmeye başlanan 26. Dönem TİS Taslağı Sivil Havacılık Çalışanlarınca endişe ve belirsizlikle karşılanmıştır.

Hava Sen üyeleri ve sivil havacılık çalışanlarınca tarafımıza iletilen talepler nedeni ile bazı konularda endişelerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

TİS taslağı tüm maddeleri ile Hava Sen Yönetim Kurulunca değerlendirilmiştir. Toplu görüşme süresince yapılacak değerlendirme ve açıklamalar yakından takip edilecektir.

1 . TİS taslağında sosyal haklar konusunda neredeyse hiçbir iyileştirme talep olarak yoktur. Fahiş fiyatlara ulaşmış sağlık sigortasından, kurumsal BES konusunun değerlendirilerek ileriye yönelik şirketin çalışanlara sağlayacağı emeklilik kazanımından, koltuk garantili pas haklarından, havalanı otopark ücretlerinin ne olacağından, disiplin kurulunun değişmesi gereken yapısından, iş akdi fesih süreçlerinin insani hale getirilmesinden, şirketin türlü bahanelerle çalışmak istemediği yaşı ilerlemiş personelin emekliliğe teşvik programından, personelin iş için kullandığı tablet, bilgisayar ve telefonların şirket tarafından temininden, özellikle uçucu personelin çok sıkıntı yaşadığı etkin taşımacılık servis ağının nasıl olacağından, bir sendikanın ihtiyacının çok ötesinde personelden toplanan fahiş aidatlardan, yabancılara yapılan farklı iş sözleşmelerinden ve bu sözleşmelerin Türk personele doğuracağı kanuni haklardan, hemen hemen her birimde taşeron şirket elemanı olarak çalışanlardan, son gelir vergisi kanununda yapılan değişiklikle kaybedilen haklardan, akademiden mezun pilotların geri ödemelerindeki keyfi uygulamalardan, 211 ve Hava Sen süreçlerinde işten haksız yere atılanlarla ilgili yapıldığı iddia edilen çalışmaların sonuçlarından, şimdiye kadar yetkili sendikanın gizli saklı imzaladığı protokollerle kaybedilen haklardan, bu aşamadan sonra artık gizli protokol yapılmayacağı garantisinden ve işverenden istenmesi gereken birçok irili ufaklı sosyal talepler ile bu ve buna benzer sosyal konulardan maalesef hiç bahsedilmemektedir. Ayrıca işverenle yapılan her toplantı sonrasında çalışanlar, mutabık kalınan ve kalınmayan konularla ilgili bir açıklama beklemektedirler.

2 . THY A.O. daki iş gurupları tanımlarının ve ücret skalalarının yer aldığı Ek(1-2-3) taslaklar, görüşmeler başlamasına rağmen üyelere açıklanmamıştır.

Ücret ve ücret zamları ilk dilimi için son altı ay resmi enflasyon artışına göre belirlenmiş, ek olarak birinci altı ay için % 6 zam talebinde bulunulmuştur. Ücret artışlarında birinci altı ay zammı, iki yıl için imzalanacak olan Toplu iş sözleşmesinde en önemli maddedir. Geçmiş dönem ücret kayıplarının karşılanması ve enflasyon karşısında ücretlerimizin iki yıl boyunca korunması açısından büyük önem taşımaktadır. İki yıllık kayıplar gözardı edilerek hazırlanan bir ücret zammı talebi çalışanların aleyhine gelişeceği, çalışanlar tarafından ifade edilmektedir.

3 . TİS Taslağında (Madde 2) Taraflar ve Tanımlar maddesinin B Bendinde SHGM ve THY A.O yönetmeliklerindeki ifadeler çalışanlar lehine hiç bir iyileştirme yapılmadan TİS içerisine alınması bir kez daha hak kaybı yapılması anlamına gelmektedir.

Sendikaların görevi işverenlerce tarif edilen yönetmelikleri TİS içerisine almak değildir. Tüm uygulamaların iş ve çalışma koşulları ile değerlendirip çalışanların kazanımlarını ve şartlarını iyileştirecek taleplerde bulunmaktır. Uluslararası çalışma kurallarının ülkemizce de imzalanmış ILO Sözleşmeleri kapsamında uygulanmasını sağlayacak maddeleri TİS kapsamına almak ve uygulamaktır.

4. Yetkili sendika tarafından üyelerden saklanarak görüşme günü yayınlanan Toplu iş sözleşmesi taslağında kaptan kıdem sırası ile ilgili talep edilen değişiklik, (Madde 112-A) kabul edilmesi halinde, bazı çıkar guruplarına hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kaptanlık mesleğindeki liyakat ve tecrübelerden oluşan gelenek, yerle bir edilmeye çalışılmakta, havacılığın kanla yazılmış kuralları unutulmaktadır.

Son 10 yılda şirket içerisinde buna benzer uygulamaların zararları net olarak görülmüştür. THY yönetimi ve uçuş İşletme Başkanlığı havacılığı bilmeyen ve sendikacılık oynayan bu ekibin ne yaptığını iyi görmelidir.

THY A.O. ve Uçuş İşletme Yönetimini uyarıyoruz, bu tuzağa düşmeyiniz.

Kendi koltuklarını garantiye almak için uçuş işletme üzerinde oynanan bu oyunu görüyoruz. THY A.O. ve Türk Sivil Havacılığı kimseye kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Bu değerler çalışanların alın terinin ortaya çıkardığı milli kazanımlarımızdır.

Ayrıca yeni Havalimanı açılış süreci ve intikal göz önüne alındığında bu konuda TİS taslağında herhangi bir maddenin olmaması ilginçtir.

Çalışanların bu süreçte ve gelecek yıllarda karşılaşabileceği fiziki ve sosyal koşulların ne olabileceği konusunda görüş önerisi olmayan bir sendika yönetiminin çalışanların hak ve menfaatlerini nasıl koruyacağı şüphelidir.

Gelişmeler ile ilgili üyelerimizi ve sivil havacılık çalışanlarını bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

Hava Sen Yönetim Kurulu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

ALASKA AIRLINES FLIGHT 1282, ‘3 yolcudan Boeing’e 1 milyarlık dolarlık dava’

Uçuş sırasında kapı tıkacının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç...

Pegasus’un net dönem kârı bir önceki yıla göre yüzde 194 arttı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu 4 Mart'ta   tarihinde Kamuyu...

HTKS grevi 60 gün süreyle ertelendi

KKTC Bakanlar Kurulu, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası'nın (HTKS) Ercan Havalimanı'nda başlattığı grevi 60 gün...

AB: Havayollarının daha fazla yolcu verisi aktarma, toplama ve paylaşması konusunda anlaşmaya varıldı

 AB dönem Başkanı Belçika ve Avrupa Parlamentosu müzakerecileri, 1 Mart Cuma günü, sınır yönetimi...

Musa Alioğlu: THY, Dünya üçüncüsü olmaya aday

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli havayolu olan THY, "Gelecek 10 yıllık büyüme stratejisinin belirlendiğini ve halen...

Rusya’nın yeni yerli uçakları 2 yıl gecikecek

Kommersant gazetesi Rusya'nın milyarlarca ruble yatırımla geliştirmeye çalıştığı yerli uçakların en az 2 yıl...

Scholz’dan 500 km menzilli füze itirazı: “Moskova hedef olabilir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, menzillerinin Moskova'daki hedefleri vurmaya imkan vermesi nedeniyle Taurus füzelerini Ukrayna'ya...

Hava İş’ten THY’ye ‘sektör gerçekleri’ hatırlatması!

Hava İş'ten yapılan açıklamada, "Zamanında Kalkış Performanslarını %74’ün üzerine çıkarılmasının hedeflendiği bu ortamda, PAZAR günlerini 2020’den itibaren...