HAVA SEN’den yapılan yazılı açıklamada, yetkili sendika Hava İş ve THY arasında Tutarsız Ücret Artışı Açıklamalarına dikkat çekilerek, “Yetkili sendika ve THY’yi Aralık ayında yeni bir iade işlemi uygulayarak, personelin Ocak 2019 maaşlarının şimdiye kadarki TÜFE oranı eklenerek artışını uygulamaya ve başlayacak 27. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesi eski ücretlere dönüşü tamamlamaya davet ediyoruz.” denildi.

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Pandeminin başladığı Nisan-Ağustos 2020 döneminde tam 5 ay süreyle, THY çalışanlarını işverenin insafına terkeden, 1 Eylül 2020 tarihinde ise THY yönetiminin dayattığı çalışan ücretlerinin düşürülmesi protokolünü itirazsız imzalayan   yetkili sendika, geçen hafta “başarı” olarak pazarlamaya çalıştığı % 20 ve % 25 oranlarındaki ücret iadesi operasyonu ile işçinin değil işverenin yanında saf tuttuğunu bir kez daha göstermiş ve havacılık çalışanlarını şaşırtmamıştır.  
 
Kendi listesinden delege seçtirdiği halde THY çalışanlarına güvenmediği için çoğunluğunu kamyonculardan oluşturduğu Genel Kurulundan önce böyle bir tiyatroyu organize ederek işçi dostu görüntüsü vermek ancak Hava İş sendikasına yakışacak bir tavırdır. 
 
1- Öncelikle, bu konuda tarafların imzaladığı ve açıkladığı yazılı bir protokol olmaması bu artışın işverence organize edildiğini ortaya koymuştur. Hava İş sendikası yaptığı açıklamada tüm personelin maaşlarına % 25 ve % 20 oranında artış yapılacağını belirtirken, bu konuda geçerli resmi tek belge olan ve THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada,

– Yurtiçi personelin  İş/Kıdem Tazminatlarına % 20 artış,

– Kokpit personelinin ise sadece Uçuş Tazminatlarına % 25 artış

sağlanacağını ifade etmiştir. Dolayısı ile, geçtiğimiz yıl tüm personelin kıdem ücretlerinden % 30 kesinti yapılırken 28 Ekim 2021 günü açıklanan mutabakatta pilotların ayrı tutulduğu ve % 25 oranındaki artışın pilot kıdem ücretlerine uygulanmadığı tek resmi açıklama içeriğinden anlaşılmıştır. 
Bu ayrımcılık, pilotların ikramiyelerinin de düşük seviyede kalmasına sebep olacak, işten ayrılacak, emekli olacakların kullanılmamış yıllık ücretli izin paralarının da artmaması sonucunu doğuracaktır. 
 
THY’de çalışan tüm personelin Kıdem ücretleri; personelin sadece çalıştıkları yıla göre sıralandıkları, unvanları ve yaptıkları görevden bağımsız olarak hak ettikleri ücretleri gösteren ve kıdemde eşitlendikleri bir skaladır. Bu objektif hak edişte dahi ayrımcılık yapmak 88 yıllık bayrak taşıyıcı milli havayolumuza yakışmamaktadır. Ayrıca KAP’a yapılan açıklamada “yurtiçi personelin iş/kıdem tazminatlarına…” ifadesi de ciddiyetten uzak olup THY’de uygulanan ücret kalemleri içinde “kıdem tazminatı” diye bir fasıl yoktur. Kast edilenin Kıdem Ücreti olduğu kanaatine varılmaktadır. Bunun yanısıra, THY açıklamasında Kabin personelinden söz edilmemekte olup “Yurtiçi personel” kavramı içinde değerlendirildiği varsayılmakta ise de, kabin personelinin uçuş tazminatlarından bahsedilmediği görülmektedir. Bu çerçevede; sendika ile THY’nin farklı, eksik ve birbiri ile tutarsız açıklamalarındaki kriterlerin en kısa sürede düzeltilerek yapılan kesinti iadesinin tüm personelin  hakediş kalemlerinin tamamına (kıdem ücreti, İş/Uçuş Tazminatı, Dondurulmuş Uçuş Tazminatı vb) eksiksiz uygulanması gerekmektedir.
 
2- 01 Eylül 2020 protokolünde pilotların aylıklarının % 50, kabin memurlarının % 35, yurtiçi diğer personelin ise % 30 düşürülmesi kararlaştırılmıştır. Geçtiğimiz 1 yıllık dönemde ise; Ocak 2021’den geçerli olarak % 8,36, Temmuz 2021’den geçerli olmak üzere ise % 8,45 TÜFE zammı yapılmıştır. Temmuz 2021’de geçmiş kesintiyi iade anlamında % 10, Ekim 2021’den geçerli ise % 25(kokpit) ve %20(yer ve kabin) oranlarında artış yapılmıştır. 
Bu rakamların içindeki Toplu Sözleşme gereği ödenmiş olan Tüfe farklarının yapılan artışlardan arındırılması gerekmektedir 
Yapılan indirimden daha fazla artış yapılması halinde eski aylık seviyesine dönüleceği matematiksel bir gerçektir. Bu hesapla, kokpite % 100, kabine % 54, yer personeline ise % 43 oranında artış yapılması halinde eski ücretlere dönüş sağlanmış olacaktır. Oysa, şu ana kadar kümülatif olarak pilotlara % 37.5, kabin ve yer personeline % 32 kesinti iadesi ile yetinilmiştir. 
Yetkili sendika ve THY’yi Aralık ayında yeni bir iade işlemi uygulayarak, personelin Ocak 2019 maaşlarının şimdiye kadarki TÜFE oranı eklenerek artışını uygulamaya ve başlayacak 27. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesi eski ücretlere dönüşü tamamlamaya davet ediyoruz. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.