Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkHava taksileri ve eVTOL'ler yakında havalimanlarında da görülecek (video)

Hava taksileri ve eVTOL’ler yakında havalimanlarında da görülecek (video)

NASA’nın Kaliforniya Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi ve Joby Aviation tarafından geliştirilen yeni hava trafiği simülasyonu sayesinde , hava taksileri ve diğer elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) araçları Amerika’nın en yoğun havalimanlarında görülecek.
NASA ve Joby araştırmacıları yakın zamanda ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA), Ulusal Hava Trafik Kontrolörleri Birliği’nden ve ilgili taraflardan temsilcileri, simülasyonu NASA hava trafik kontrol tesislerinde görüntülemeye davet etti.
İki katlı tesis, kontrolörlerin, pilotların ve hava terminali personelinin işletim prosedürlerini test edebileceği ve yeni teknolojileri değerlendirebileceği tam ölçekli, 360 derecelik bir havalimanı simülasyonu sunuyor.

NASA Ames’te kentsel hava hareketliliği araştırmacısı Savvy Verma, “Daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamaya çalışıyoruz. Bazı insanlar havaalanına giderken saatlerce trafikte mahsur kalıyor. 12 millik (yaklaşık 19,2 kilometre) bir yolculuk 45 dakika sürebilir. Aynı yolculuğu 15 dakikada yapabildiğinizi hayal edin” dedi.

NASA ve endüstri ortakları, hava taksileri ve havalimanlarına yolcu taşıyan diğer uçaklara hazırlık olarak , mevcut hava sahası araçlarının ve prosedürlerinin yaratıcı kullanımının, hava taksi operasyonlarının ulusal hava sahasına Güvenli entegrasyonunu nasıl destekleyebileceğini göstermek için FAA ile birlikte çalışıyor .

Verma, “Gelişmiş hava hareketliliğine yönelik dünya çapında büyük bir ivme var.B u tür araçların hava sahasına entegre edilmesinden bahsediyorduk, ancak bunu yüksek doğruluklu bir simülasyonda gösterebilmek çok umut verici.” diyor.

Tesisin içinde ziyaretçiler, eVTOL pilotlarının Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı ve Dallas Love Field Havaalanı’nda NASA tarafından geliştirilen önceden belirlenmiş rotalarda güvenli bir şekilde uçtuğunu izledi.
eVTOL pilotları havalimanlarında sorunsuz bir şekilde çalıştı ve tesis, hava koşullarını, canlı uçuş verilerini ve havaimanı operasyonel verilerini simüle etti.
Simülasyon, NASA tarafından geliştirilen hava trafik kontrol prosedürlerinin ve hava sahası konseptlerinin , havalimanlarındaki eVTOL operasyonları için hava trafik kontrolörlerinin iş yükünü nasıl önemli ölçüde azaltacağını gösterdi.

NASA araştırmacısı Ken Freeman, “Bu simülasyon, bu araçları hava sahasına güvenli bir şekilde entegre etmenin bir yolunu bulabileceğimiz fikrini doğruluyor” dedi.

Aktif ve emekli hava trafik kontrolörlerini içeren insan simülasyonu, şirketin pazar analizine ve gelecekteki talep beklentilerine dayanarak Joby tarafından geliştirilen bir dizi trafik programını değerlendirdi .
NASA tarafından yapılan simülasyonun ilk analizi, araştırmacıların bu prosedürleri ülke çapındaki diğer havalimanlarında eVTOL’u çalıştıracak şekilde ölçeklendirebileceğini ve bunun da hava trafik kontrolörleriyle ilişkili iş yükünü azaltabileceğini gösteriyor.
NASA, simülasyon sonuçlarının tam analizini 2024 yılında yayınlamayı planlıyor. Yeni veriler, kısa vadede eVTOL’un entegrasyonunu mümkün kılabilecek hava trafik kontrolörü araçlarının ve prosedürlerinin belirlenmesine yardımcı olmak için FAA’ya, ticari endüstriye ve havalimanlarına sağlanacak.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı Açıklandı

Sivrihisar Havacılık Merkezi / Necati Artan Tesisleri 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı açıklandı.2024...

Diyarbakır Havalimanı’nda özel jet pistten çıktı

Atatürk havalimanından kalkış yapan TC-LLL tescil kodlu C56XR tipi özel jet Diyarbakır havalimanına inişi...

Hollandalı charter şirketi Silver Flight iflas etti

Üç  adet PC-12 tipi turboprop uçağından oluşan filosuyla charter uçuşlarda uzmanlaşmış Hollandalı havayolu Silver...

Cessna 208 Caravan, havacılıkta ilk kez pilotsuz 50 mil uzağa uçuruldu!

Havacılıkta bir ilk yaşandı. Cessna 208B Caravan tipi uçak, ABD'li uçak otomasyon sistemleri firması...

Airbus’ın Rusya’daki temsilciliği iflas başvurusunda bulunmayı planlıyor

Airbus'ın Rusya Federasyonu'ndaki (RF) temsilciliği, bir helikopter satıcısının açtığı davayı mahkemede kaybettikten sonra iflas...