Ordu’da, Giresun’da Rize’de havaalanı yapılıyor, destekliyoruz. Ardahan’a Yapmazsanız eylemlere başlayacağız” dedi

cHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt,  Ardahan’a havaalanı talebini her platforma taşımaya ve gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürüyor.  Öğüt, 15 Ocak 2015 Perşembe günü gerçekleştirilen KİT Komisyonunda hava limanları ile ilgili  konular görüşülürken, Ardahan havaalanı talebini tekrar gündeme getirerek, “Bakın, ben kimsenin havaalanına karşı değilim.

Ordu’da, Giresun’da güzel bir havaalanı yapılıyor; hayırlı olsun, bitmek üzere, tebrik ediyorum. Rize’de bir havaalanı yapılıyor, deniz doldurulacak. Destekliyorum. Yani, Ardahan’da düz ova var, kamulaştırmada da fazla bir para yok. Ardahan’da yapılmalıdır” dedi.

Bölgeye yatırım yapılması, bölgeye gidip gelinmesi ve bölgedeki göçün durması anlamında Ardahan’a kesinlikle havaalanı yapılmasının şart olduğunu dile getiren Ensar Öğüt, “Niçin? Çünkü Ardahan’ın iki tane sınır komşusu var: Biri Gürcistan, biri Ermenistan. Bizim hem Ermenistan hem Gürcistan havaalanından faydalanacak hem ulusal hem uluslararası bir havaalanı olacak.”diye konuştu.

Ensar Öğüt, Bölgede yatırım yok, fabrika yok, iklim şartlarına, hava şartlarına, diğer koşullara baktığınız zaman kimse gitmiyor. Şimdi, bölgede bir üniversite açıldı, doğru dürüst bütçe gönderilmiyor ve bölgeye dış güçler göz dikmiş, bölge boşalıyor” diyerek tepkilerini de dile getirerek, bir kez daha bölgeye hizmet yapılması çağrısında bulundu.

Yer yer tartışmaların yaşandığı Komisyonda konuşan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

GENEL MÜDÜR AÇIKLASIN

Şimdi, Sayın Genel Müdüre şunu soracağım: Rize’ye havaalanı yapılıyor mu veya programda hangi iller var şu anda, yakında? Şimdi, denizi doldurarak havaalanı yapılacakmış, doğru mu? Doğru, değil mi?

BÖLGE İNSANI KAÇMAK ZORUNDA KALIYOR

Şimdi, Sayın Başkan, benim bölgem, Kars, Ardahan, Iğdır o bölge kırk üç yıl Rus işgali altında kalmış, daha sonra bağımsızlık kazanmış bir bölgedir ve benim bölgem Türkiye’nin bölünmüş haritasında Ermenistan’ı göstermektedir. Ermenistan Türkiye’den tazminat ve toprak talep etmektedir, biliyorsunuz.

Bu anlamda da Ermenistan, Güney Ermenistan dediği Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı Dağı dâhil bir bölgeyi çizmektedir. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilileri o bölgenin boşalması için elinden gelen ne varsa yapıyorlar. Korkunç bir göç var, o göç sonucunda bölge boşalıyor. İnanın, samimi söylüyorum, şu anda 97 bine inmiş tüm Ardahan’ın nüfusu.

BÖLGEYE CEZA VERİLİYOR    

Bölgede yatırım yok, fabrika yok, iklim şartlarına, hava şartlarına, diğer koşullara baktığınız zaman kimse gitmiyor. Şimdi, bölgede bir üniversite açıldı, doğru dürüst bütçe gönderilmiyor ve bölgeye dış güçler göz dikmiş, bölge boşalıyor. “Bölgede havaalanı yıllardan beri yapılacak, yapılacak.” diyorlar yapılmıyor ama ne yazık ki…

Bakın, ben kimsenin havaalanına karşı değilim. Ordu’da, Giresun’da güzel bir havaalanı yapılıyor; hayırlı olsun, bitmek üzere, tebrik ediyorum. Rize’de bir havaalanı yapılıyor, deniz doldurulacak. Yani, Ardahan’da düz ova var, kamulaştırmada da fazla bir para yok.

RİZE’YE DESTEKLİYORUM AMA BİZE DE YAPILSIN

Şimdi, biz o zaman, Sayın eski Başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanıyla beraber Gürcistan’a gittik. Gürcistan’a dediler ki “Ya, Rize ve Artvin’de havaalanı yok. Gürcistan’da bir havaalanı yapalım, Batum’a.” Türkiye dünya kadar para verdi, Batum’a bir havaalanı yaptırdı. Neydi o havaalanın anlamı? Rize ve Artvin yararlansın. Şimdi, bura yetmediği gibi, Trabzon daha yakın, ora da yetmediği gibi deniz doldurularak yapılıyor. Hayırlı olsun, tebrik ederim, çok güzel, destekliyorum ben Rize’ye havaalanı yapılmasını ama Ardahan’a yapılması lazım. Neden?

ARDAHAN ULUSLARARASI BİR HAVAALANI OLUR

Çünkü bölge yerleşim alanından uzak, İstanbul’a, Ankara’ya uzak. 1 milyondan fazla insan yaşıyor. Kars Havaalanını kullanıyoruz. Kars 100 kilometre, gidip gelme olmuyor. Bölgeye yatırım yapılması anlamında, bölgeye gidip gelinmesi anlamında, bölgedeki göçün durması anlamında Ardahan’a kesinlikle havaalanı yapılması lazım. Niçin? Çünkü Ardahan’ın iki tane sınır komşusu var:

Biri Gürcistan, biri Ermenistan. Bizim hem Ermenistan hem Gürcistan havaalanından faydalanacak hem ulusal hem uluslararası bir havaalanı olacak. Bu anlamda Erzurum’un Şenkaya, Olur, Oltu; Artvin’in Şavşat ve Yusufeli, Ahıska, Ermenistan bir bölge olarak yararlanacağı için uçaklar da rahatlıkla gidip gelecektir.

YAPACAK MISINIZ YAPMAYACAK MISINIZ?

Bu konuyla ilgili, Sayın Genel Müdür Bey, çalışma var mı? Ki bir çalışma olduğunu ben biliyorum. O çalışma sonucunda buraya havaalanı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Yani, buna net bir cevap verin, biz ona göre bakalım, biz de ona göre tedbirimizi alalım. Yani, eksi 40 derecede orada bayrak bekliyorsak, vatanı bekliyorsak niçin oraya yapılmıyor da, başka yere öncelik tanınıyor? Bu çok önemlidir.

Bunu rica ediyorum. Bu, programa alınacak mı, alınmayacak mı? Alınmayacaksa, o zaman biz kendimize göre bir şey yapacağız. Eğer “Alınmayacak, yapmayacağız.” Diyorsanız, o zaman biz nereye gidelim, ne yapalım? Şimdi orada göç veriyor insanlar, boşaldı. Bölge boşalırsa bölge kime kalacak, onu bana söyleyin. Ya, devletin politikası bölgeyi boşaltıp Ermenistan’a teslim etmektir.

Tutanaklara geçsin diye ben söylüyorum. Yani sizin politikanızla “O bölge boşalsın, insan varlığı kalmasın. Bölgeyi de Ermenistan’a elli yıl sonra teslim edelim.” mi diyorsunuz? Onun için havaalanı şarttır, yapılması lazım.

KAVGAYA DA VARIZ

Mehmet Domaç  “Ensar Bey, kavga çıkacak şimdi.”diyor. Çıkarsa çıksın, ben kavgaya varım, bu iş için kavgaya varım. Ben saygı duyuyorum herkese ama şunu söylüyorum: Kesinlikle, Rize’ye yapılıyorsa karşı değiliz. Deniz dolduruyorsa, benim Ardahan ovasına da yapılmasını istiyorum. Oraya daha pahalıya mal oluyor kardeşim.

EYLEMLER YAPACAĞIZ

Teşekkür ediyorum. Sayın Genel Müdür buna somut bir cevap versin. Biz 2015 yılında mutlak suretle programa alınmasını istiyoruz, alınmadığı takdirde biz de kendimize göre eylemlerimizi yapacağız.

(Ardahan Haberi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.