ETİK Başkanı İşler: Böyle bir proje sadece Çeşme’yi, Alaçatı’yı değil, Urla’dan Seferihisar’a, Karaburun’dan Mordoğan’a kadar tüm yarımadayı hareketlendirir, atağa kaldırır.

ETİK’ten yapılan açıklamaya göre İşler, Başbakan Binali Yıldırım’ın seçim döneminde üzerinde çalışıldığını duyurduğu Alaçatı Havaalanı’nın Egeli turizmciler tarafından memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, bayram öncesinde Alaçatı’ya yapılacak havaalanına ilişkin, kamulaştırma ve tahsisisin tamamlandığını, fizibilite ile çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarının beklendiğini açıkladığına işaret eden İşler, “Sayın Bakan’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladık. Alaçatı ve Çeşme bunu çoktan hak ediyordu.” dedi.

Alaçatı’ya yapılacak havaalanının bölge turizminin gelişmesinde lokomotif görevi göreceğini vurgulayan İşler, şu değerlendirmeyi yaptı:

Yüksek gelir grubuna hitap eden ve turizm çeşitliliği açısından özel bir konuma sahip bölgede sunulacak hizmet ve ürünlerin çoğalması, yöreyi Güney İspanya ve Güney İtalya’daki tatil beldeleriyle rekabet eder duruma getirebilir. Butik havaalanı yapılmasıyla gelişecek bölge turizminin yaratacağı katma değer ülke, bölge ve kent ekonomisine yansıyacaktır.”

İşler, Çeşme’nin Türkiye’nin gözbebeği, hatta tüm Doğu Akdeniz’in ve Ege’nin incisi olduğunu belirterek, Çeşme ve Alaçatı’yı içine alan yarımadanın turizm çeşitliliği açısından zenginliğine dikkati çekti.

Yarımadada yat, marina olanakları, deniz, kum, güneş turizmi yanında, sağlık ve spor turizmi, agro-turizm, eko-turizm ve gastronomi turizmi gibi ürün çeşitliliği olduğunu vurgulayan İşler, şunları kaydetti:

“Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın iştiraki olan SunExpress’in aktarma merkezi haline getireceği Adnan Menderes Havalimanı İzmir’i tüm dünyaya bağlarken, Alaçatı’ya yapılacak, küçük jetlerin inip kalktığı butik nitelikte havaalanı, Çeşme’yi ve yarımadanın tamamını besleyen bir bağlantı noktası olur. Havaalanı sadece Çeşme için değil, tüm Türkiye için, Türk turizmi için büyük kazanç olacaktır.”

İşler, Egeli turizmcilerin direkt uçuşların artırılmasını istediğini aktararak, “Destek paketleri ve eylem planları bir kez daha gözden geçirilmeli, tarifeli seferlerden İzmir de destek almalı. A sınıfı acentelere verilen 6 bin dolarlık uçak desteğinden İzmir de tüm seferlerde yararlandırılmalı.” ifadelerini kullandı.

(TRT Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.