Tekrar uçmaktan çekinen seyahat edenler, dünyanın en iyi havayollarının yeni listesine göz atmak isteyebilirler.

Havayolu emniyet web sitesi AirlineRatings.com, havayolu taşıyıcılarını emniyet, uçuş içi hizmet, yolcu konforu ve uçuş rotalarına göre sıralayan geleneksel “Dünyanın En İyi Hava Yolları” listesini yayınladı.

Ancak bu yıl, yeni değerlendirme kriterleri sıralamaları değiştirdi. İlk kez, havayolları kısmen Covid-19 küresel pandemisine nasıl tepki verdikleriyle de değerlendirildi.

AirlineRatings.com Genel Yayın Yönetmeni Geoffrey Thomas, Covid’in reytingleri iki şekilde etkilediğini belirterek, öncelikle Havayollarının konulan standartlara uyması için Covid uyumlu olması gerektiğini ve bu yıl karlılığın kriter olarak kaldırıldığını söyledi.

Ve kazananlar…

Web sitesi tarafından “Yılın Havayolu” seçiminde Qatar Airways bu yıl 1 numara oldu.

Sitenin 20 Temmuz’daki duyurusuna göre, Doha merkezli taşıyıcı, kabin inovasyonu, uçak içi hizmeti ve “Covid pandemisi boyunca faaliyet göstermeye devam etme kararlılığı ve taahhüdü” nedeniyle en büyük ödüle layık görüldü.

1997 yılında hizmete giren Doha merkezli Qatar Airways şu anda 140’tan fazla noktaya uçuyor.

AirlineRatings.com, Qatar Airways’in ayrıca, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin emniyet denetimini ilk tamamlayan ve Covid Safe Travel Pass’ı ilk deneyenler arasında olmak gibi sektördeki ilkleri de tanıttığını söyledi. Duyuruda ayrıca Qatar Airways’in ayrıca dünyanın en genç filolarından birine sahip olduğu vurgulandı.

Aşağıda her bir havayolunun geçen yılki pozisyonuna göre hazırlanmış tam liste yer almaktadır;

1. Qatar Airways (9)

2. Air New Zealand (1)

3. Singapore Airlines (2)

4. Qantas (4)

5. Emirates (6)

6. Cathay Pacific (5)

7. Virgin Atlantic (7)

8. United Airlines (N/A)

9. EVA Air (8)

10. British Airways (17)

11. Lufthansa (11)

12. ANA, or All Nippon Airways (3)

13. Finnair (12)

14. Japan Airlines (13)

15. KLM (14)

16. Hawaiian Airlines (16)

17. Alaska Airlines (18)

18. Virgin Australia (10)

19. Delta Air Lines (19)

20. Etihad Airways (20)

Çoğu taşıyıcı, 2020 listesindeki sıralamaya benzer bir pozisyonu korudu. Yine de, Qatar Airways, Air New Zealand’ın yıllardır sahip olduğu birincilik pozisyonuna sekiz sıra sıçrayarak yerleşti.

Thomas, Air New Zealand’ın, olağanüstü inovasyonu ve kabin hizmeti nedeniyle son sekiz yılın altısında “Yılın Havayolu” olarak seçildiğini söyledi.

Qatar Airways’in çift kişilik yataklara ve bitişik koltuklarda oturan yolcuların özel bir oda oluşturmasına olanak tanıyan mahremiyet panellerine sahip çok övülen Qsuite’leri, üç yıl üst üste havayoluna “En İyi Business Class” ödüllerini kazandırdı.

British Airways, sıralamada yedi sıra birden sıçrayarak 10 numaraya yükselirken, United 2020 listesine girememesine rağmen 8 numaraya yerleşti.

Yıllık liste için yalnızca yedi emniyet yıldızına sahip havayolları dikkate alınır. Bu derecelendirme, kaza geçmişine, pilotlarla ilgili olaylara, ulusal ve uluslararası denetimlerine ve şimdi de sosyal mesafe, uçak temizliği ve maskeli kabin ekibi gibi Covid protokollerine dayanıyor.

AirlineRatings.com tarafından değerlendirilen 350’den fazla havayolundan yaklaşık 150’si yedi yıldızın altında yer alıyor. Web sitesine göre sekiz havayolunun sadece bir yıldızı var.

Şirket, web sitesinin editörleri tarafından değerlendirilen sıralamaların aynı zamanda havayolu hizmeti, personel katılımı ve yolcu geri bildirimlerini de dikkate aldığını söyledi.

Mükemmellik Ödülleri

Üstün hizmet ve ürünler için verilen bireysel “Havayolu Mükemmellik Ödülleri” aşağıdaki havayollarına gitti;

En iyi birinci sınıf: Singapur Havayolları

En iyi business sınıfı: Qatar Airways

En iyi premium ekonomi sınıfı: Air New Zealand

En iyi ekonomi sınıfı: Air New Zealand

Asya-Pasifik’teki en iyi düşük maliyetli havayolu: Jetstar

Avrupa’nın en iyi düşük maliyetli havayolu: EasyJet

Amerika’daki en iyi düşük maliyetli havayolu: Southwest

En iyi ultra düşük maliyetli havayolu: Vietjet Air

En iyi bölgesel havayolu: Qantas

En iyi kabin ekibi: Virgin Australia

En iyi dinlenme salonları: Qantas

Uçak içi ikram ödülü: Katar

Uçak içi eğlence ödülü: Emirates

AirlineRatings.com ayrıca, kaza kayıtlarını ve emniyet uyumluluğunu analiz eden yıllık bir “En Emniyetli Yirmi Havayolu” listesi yayınlar. Thomas, gelecek yıl da havayollarının Covid uyum önlemlerini hesaba katacağını açıkladı.

Yeni listenin Ocak 2022’de yayınlanması bekleniyor.

Gönül arzu eder ki ülkemiz havayolları da bu listelerde her zaman yer alsınlar ve hak ediyorlar da. 2022’de havayollarımızı da Emniyetli Havayolları listelerinde üst sıralarda görebilmek dileği ile,

Emniyetli Uçuşlar Dileriz,

 

Eyup Turşucu                                                                                                            Kaptan Pilot(E)                                                                                                          Kaza İnceleme Uzmanı

Not: Köşe yazısında Monica Buchanan Pitrelli’nin (CNBC Travel) haberinden faydalanılmıştır.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.