Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş. hissedar kurumlarının yöneticileri Esenboğa Havalimanı’na yapılması planlanan metro hattı güzergahının fuar alanından geçirilmesi için için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ziyaret ettiler

Fuar alanını inşa etmek üzere kurulan “Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş”nin hissedar kurumlarının başkanları olan; Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’ın katıldığı ziyaretle ilgili, Başkan Gökçek şu açıklamayı yaptı:

“Ziyaretimizde, Sayın Bakan’a, yapılacak Esenboğa Metrosu’nun, Esenboğa Havalimanı’nın hemen yakınında kurulacak fuar alanına bağlanması talebimizi ilettik. Sayın Bakan, talebimizin detaylı değerlendirilmesi için Bakanlığının ilgili birimlerine talimat vererek, bu konu üzerinde çalışma yapılmasını istedi. Düzenlenecek havacılık fuarlarında sergilenecek uçakların alana gelebilmesi için de Esenboğa Havalimanı uçak pistinin, fuar alanına 500 metre uzatılmasını talep ettik. Sayın Bakan, bu konuya da yine ilgili birimlerine ileterek değerlendirilmesini istedi.”

Başkan Gökçek ayrıca Bakan Arslan ile önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelerek, görüşülen konularla ilgili durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ANLAŞMA SAĞLANMIŞTI

Akyurt’ta kurulacak uluslararası fuar merkezi için 2012 yılı başında, Ankara Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO, ASO, ATB, Akyurt Belediyesi ve ANKESOB ortaklığında kurulan “Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş”nin hissedarları arasında yaşanan anlaşmazlıklar, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda giderilmişti.

Başkan Gökçek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Baran,  ASO Başkanı Özdebir, ATB Başkanı Faik Yavuz ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’ın katıldığı, ANKESOB Başkanı Yiğiner’in mazeret bildirerek katılmadığı toplantı sonunda, Ankara’nın büyük ihtiyacı olan ve uzun süredir uğraş verdikleri fuar alanının yapımı için anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

Başkan Gökçek, mevcut projede tadilat yapılmasına, yapım  fiyatının düşürülmesine, 14 Ağustos’a kadar yeni projenin hazırlanmasına ve 8 Eylül’de yapım ihalesine çıkılmasına karar verdiklerini söylemişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.