Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHavacılık sektörü toparlanıyor

Havacılık sektörü toparlanıyor

Dünya havacılık endüstrisinin önemli aktörleri, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana ilk kez Dubai Airshow 2021’de bir araya geldi.

Bu etkinlik iki yıldır çalkantıda olan havacılık sektörü için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, 2020 ile 2022 yılları arasında COVID 19 krizinin küresel havacılık endüstrisine 175 milyar euroya mal olacağını öngörüyor. Bu devasa hava fuarında bin 200 katılımcı yer alıyor ve 85 binden fazla ziyaretçi bekleniyor.

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, etkinlikte 11 adet tek koridorlu 737 uçağının kargo uçağına dönüştürülmesi için verilen siparişi zamanında yetiştireceğini duyurdu.

Avrupalı rakibi Airbus ise, 255 adet tek koridorlu A321 uçağı siparişini açıkladı. 28,8 milyar euroyu geçen bu siparişler, pandemiden bu yana bu sektördeki ilk büyük sözleşmeler.

Hava trafiği toparlanmaya başladı ancak eylül ayı rakamları pandemi öncesi seviyelerin yüzde 53 altında kaldığını gösteriyor.

Emirates Airlines’ın Başkanı Tim Clark son gelişmeler hakkında şöyle konuştu: “Aslında bu rakamları bu geçen yaz görebileceğimizi düşünüyorduk ancak Delta varyantı her şeyi zorlaştırdı ve bizi geriye götürdü. Gelecek yılın yaz aylarına kadar pandemi öncesi duruma dönüş olacağına inanıyoruz çünkü bunun başlangıcını gördük.”

Havayolu şirketleri, seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kalkmasıyla yavaş yavaş normale doğru bir dönüş için umutlanmış durumda.

Başka bir umut verici bir iyileşme işareti Airbus’ten geldi.

Airbus, havacılık endüstrisinin önümüzdeki 20 yıl içinde yaklaşık 39 bin uçağa ihtiyaç duyulacağını ve bunun da 550 binden fazla yeni pilot ve 710 binden fazla vasıflı teknisyen eğitimine ihtiyaç olacağını öngörüyor.

Sektör iyimser olsa da, toparlanmaya yönelik bir tehdit söz konusu. Dünya çapında Covid-19 enfeksiyonlarında artış ve yeni karantina önlemleri gündemde.

Genel olarak etkinlikten çıkan sonuç, sektörün sağlam risklere karşı dirençli olduğu ve tarihinin en zor döneminde ciddi bir virajı geçtiği yönünde.

İki haftalık müzakerelerinin ardından, dünya liderleri COP26 zirvesinin kapanış saatlerine doğru Glasgow iklim anlaşması için bir sonuca vardı.

Ancak Glasgow’un Forth ve Clyde Kanalı boyunca ana etkinlikten sadece 20 km uzakta, zirvenin amacının ruhunu temsil eden öncü bir proje başlatılıyor.

18’nci yüzyılda İngiliz kanalları, karbon emisyonlarını başlatan sanayi devriminde kilit bir rol oynadı. Bugün de yine İnilgere’de iklim değişikliğinin etkilerine karşı koymak için yeni bir akıllı sistem devreye giriyor.

Glasgow kenti kömür kullanımının karbon emisyonlarıyla sonuçlandığı ve nihayetinde dünya çapında iklim değişikliğine katkıda bulunan İngiliz Sanayi Devrimi’nde çok önemli bir rol oynadı.

Bugün COP26 zirvesinin düzenlendiği Glasgow, küresel ısınmanın etkilerine karşı koymak için öncü bir projeye ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın ilk akıllı kanalı, İngiltere’nin en yağışlı şehirlerinden birinde sel baskınıyla mücadele etmek için hizmete girdi.

Uzmanların tahminine göre, Glasgow’daki yağışlar önümüzdeki 50 yıl içinde yüzde 30 seviyesinde artacak.

Son olarak, COP26’nın ana hedeflerinden biri karbon emisyonlarını azaltmak. Bu hedefe ulaşmak, karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 2,5’inden sorumlu olan küresel havacılık endüstrisi için kolay olmayacak.

Dubai Airshow’daki bin 200 katılımcının çoğu, sürdürülebilirlik ve yenilik dönemi başlatmak için yeni teknolojileri benimsemeye odaklandı.

Geçen ay, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, küresel hava taşımacılığı endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı umduğunu açıkladı.

Saab şirketi, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilirlik hedeflerini uygulamaya kararlı birçok katılımcıdan biri. Şirketin CEO Yardımcısı Anders Carp, “Sıfır karbon hedefine ulaşmak için biz de bu yarışa katıldık. Şimdi, bunu nasıl başaracağımızı tam olarak tanımlayacağımız bir sonraki aşamaya geçmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu sektörde çok şey var, inovasyona o kadar odaklanmış ki, bunun başarabileceğinizi düşünüyoruz, ancak bugün bu başarının tam olarak nasıl sağlanacağını bilemeyebiliriz.” diye konuştu.

Havacılık şirketleri, bu çevre dostu uyarlamaların yolcular tarafından fark edilmeyeceğini, ancak daha sürdürülebilir seyahate yönelik devam eden bir yolculuğun parçası olacağını vurguluyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...