Mor Menekşe

Havacılıkla Dolu Bir Ay, Eylül

25-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Antalya Eurasia Airshow’u saymazsak, hemen tüm havacılık etkinliklerinin düzenlendiği bir ay içerisindeyiz.

5-6 Eylül tarihlerinde Akçay Sahilinde düzenlenen Mysia Airfest gösterileri ile başlayan havacılık coşkusu

15-16 Eylül tarihlerinde Sivrihisar Uluslar arası Sportif Havacılık Merkezi (S.U.S.H.M.) Necati Artan Tesislerinde düzenlenen SHG Airshow ile devam etti.

Nihayet 20-23 Eylül tarihleri arasında İGA İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen İstanbul Teknofestile şu günlerde sürüyor.

27-30 Eylül arasında yapılıp sezona son noktayı koyacak İstanbul Airshow ise sırada.

Sonra?  Sonrası yok…Yapılırsa bir sene sonra Mysia Airfest var SHG Airshow var.

Sayılarının artması, illere göre mevsimlere yayılması mümkün fakat istemek gerekli.

 

SHG Airshow

Geçtiğimiz hafta sonu Sivrihisar’da SHG Airshow’u izledim. Birarada göremeyeceğim uçakları gördüm, gösterilerini izledim. İki yıl önce gittiğim tesis bambaşka bir yapıya dönüşmüş. Pist 1810 metre olmuş, yeni hangarlar ve yapılar inşa edilmiş. Büyük iş başarılmış, büyük paralar harcanmış ve harcanmaya da devam ediliyor. Tesis kurulurken umduklarını bulmalarını ve tesisin yaşamasını diliyorum.

Kolay değil 40 bine yakın misafiri ağırlayıp memnun ayrılmalarını sağlamak. En başta sayın Ali İsmet Öztürk olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hakkınızı helal edin demek geliyor içimden, o kadar mutlu ayrıldım.

SHG Airshow kapsamında; Paraşüt atlayışları, wingsuit uçuşu, Planör uçuşu, Aviat Husky gösterisi,  T-6 Texan gösterisi, BRM Aero ultralight gösterisi, MD 500 E helikopter gösterisi, Boeing Stearman kol uçuşu, P-51 Mustang gösterisi, Model uçak ve model helikopter gösterisi, Mor Menekşe ve Semin Öztürk gösterisi ile Solotürk gösterileri izledik. Bu izlenimlere ait fotoğraflar yazımın altında yer alıyor. 

Uçakların statik sergilendiği alanda çektiğim video

 

Havacılık Fotoğrafçılığı  “Aviation Spotting”

 Necati Artan Tesisleri dışında Spotterlerin tanındığı, imkan sağlandığı bir başka tesis ülkemizde henüz mevcut değil. DHMİ Genel Müdürü sayın Funda Ocak, İSG İstanbul Yeni Havalimanı’nda havacılık fotoğrafçılığı yapılabilecek alan tahsis edileceğini açıklayıp Türk Spotterlerin gönlünü almıştı, bakalım böyle bir alan tahsis edilecek mi? Çünkü bu güne kadar “Biz size bir alan tahsis ediyoruz fakat bu alan sizin için uygun mudur, gelin bir bakın” diye fikrimiz alınmadı.

Havacılık sevgisinin artması, kültürünün yaygınlaşması için çaba sarf edenlerden biri olarak, havacılık festivallerinin her yerde yapılması için bu işe yerel yönetimlerin destek vermesi gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum. Yerel seçimler yaklaşıyor, göreceğiz havacılık vaatler arasında yer alacak mı?

SHG Airshow 2018’den fotoğraflar

Daha fazla fotoğraf için Bilal Sarı web sitesi Tıklayınız

5 saat havacılık gösterileri izleyip, gidiş dönüş toplam 8 saat yol yapınca videosu da olsun dedim

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.