TEB Yatırım’dan Erdem Kaylı’nın Türk Hava Yolları değerlendirmesinde, 12 aylık hedef fiyat önerisi yüzde 33 artırılarak 12,23 TL’ye yükseltilirken, havacılık sektöründeki pozitif seyir üzerine tavsiye “tut”tan “al”a yükseltildi

TEB Yatırım’dan Erdem Kaylı’nın Türk Hava Yolları değerlendirmesinde, 12 aylık hedef fiyat önerisi yüzde 33 artırılarak 12,23 TL’ye yükseltilirken, havacılık sektöründeki pozitif seyir üzerine tavsiye “tut”tan “al”a yükseltildi.

Önümüzdeki çeyreklerde THY’nin finansallarında maliyet kısıcı önlemlerin olumlu katkısı ve artan kapasite optimizasyonun etkisiyle kuvvetlenme bekleniyor. Bu bağlamda TEB Yatırım, 2017 yılında VAFÖK’ün iki kat artarak 1,7 milyar dolara ve 2018 yılında da %8 artış göstermesini bekliyor. Bu beklentilerle, THY 2018 tahminlerine göre 5.4x VAFÖK çarpanıyla işlem görürken gelişmekte olan piyasa benzerleri çarpanı 7,3x’e göre ucuz gözüküyor.

BİRİM GELİRLERDEKİ TOPARLANMA DAHA İYİ BİR 2018’E İŞARET EDİYOR

Hem düşük baz hem daha iyi kapasite yönetimi ile 3.çeyrekten itibaren birim gelirlerdeki artışın hız kazanması bekleniyor. Ücretli yolcu getirisinin 2017 yılında yatay ve 2018 yılında %1,5 artması, doluluk oranının ise 2017’de %78,1 ve 2018 yılında %78,7 olması tahmin ediliyor. Kuvvetli transit yolcu büyümesi de THY’nin karlılığına destek olacaktır.

3.HAVALİMANINA GEÇİŞ THY’DE DEĞER EROZYONU YARATMAYACAK

THY, yeni havalimanı devreye girer girmez taşınma hedefinde olacaktır. Planlanan açılış 2018 Ekim ayındadır. İlk fazda şirketin 500 milyon dolar harcaması beklenirken toplam bütçe maksimum $1,5 milyar olacaktır. Finansman metodu henüz netlik kazanmamıştır. TEB Yatırım 2018 yılında taşınma için yıllık 100 milyon dolar harcama varsayıyor. Uzun vadede, yeni havalimanı şirket için servis kalitesi ve penetrasyonu artırarak daha iyi pazar konumuna neden olması bekleniyor.

YENİ HAVALİMANI AÇILANA KADAR KARLILIK ODAKLI OLMAYA DEVAM EDİLECEK

Önümüzdeki yıl kapasite arttırımı olmayacağı düşünüldüğünde yönetimin önceliliğinin karlılık olacağı düşünülüyor. 2018 yılı arz edilen koltuk kilometre büyümesinin filo sayısında yatay seyir beklendiğinden sadece %4 (son 5 yıllık ortalama %16) artması bekleniyor. Fakat, 2019 yılında yeni havalimanı açılmasıyla bu rakamların artacağı değerlendiriliyor. Bundan sonraki süreçte büyüme odaklı stratejik değişimle Hindistan ve Çin pazarlarındaki cazip fırsatları değerlendirme yoluna gidilebilir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.