Yukarıdaki ekran görüntüsü bir “gösteri uçuşu”ndan değil. Belarus’un Atina-Vilnius uçuşunu yağan Ryanair uçağını, resmi iddiaya göre “bomba ihbarı”, yaygın kanıya göre “içindeki Lukaşenko muhalifini tutuklamak için” Minsk’e indirince başlayan kaosun fotoğrafı…
26 Mayıs’ta aynı anda 2 uluslararası uçuş iptal edildi: Belarus’dan İspanya’ya ve Fransa’dan Rusya’ya iki tarifeli sefer… Genel kanı: “Fransa, Minsk’e zorla inen Ryanair uçuşu için AB kararına uyup Lukaşenko’dan intikam alıyor.”
İlki Minsk’ten Barselona’ya giden Belarus hava yolu Belavia’nın uçuşuydu. Polonya’nın uçağın hava sahasına girmesine izin vermeyeceği iddia edildi, ancak Polonya yetkilileri “Biz değil Fransa izin vermeyeceği için bırakmadık” açıklaması yaptı. Daha sonra sorunun Fransa’dan kaynaklandığı doğrulandı. İzin çıkmayınca uçak Belarus hava sahasında daireler çizip, yakıtını tüketip kalktığı yere, Minsk’e geri inmek zorunda kaldı.
Bunun ardından AirFrance’ın, yine Belarus hava sahasını kullanan Paris-Moskova uçuşunu iptal ettiği öğrenildi. Fransız yetkililer, Belarus üzerinden uçmamak için Rusya’dan yeni rota için izin istediklerini ama alamadıklarını iddia ettiler. Bu durum medyada, “Rusya’dan Belarus’a destek” olarak yorumlandı.
Ardından  KLM havayolunun Amsterdam’dan kalkan uçağı, Belarus hava sahasına girmemek için Polonya ve Baltık devletleri üzerinden uçtu.
Şimdi Rusya’dan Avrupa’ya uçan ve genelde Belarus hava sahasını kullanan uçakların nasıl bir sorunla karşılaşacağı kaygıyla bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.