Samsun’da bir araya gelen sivil toplum örgütleri, “Havalimanı kapatılmasın, ek pist istiyoruz” çağrısında bulundu.

Samsun Çarşamba Havaalimanı’nın 3 ay süre ile kapatılması kararıyla ilgili Sivil Toplum Örgütleri ortak deklarasyon yayımlayarak “Havalimanı kapatılmasın ikinci pist yapılsın” dedi.

EXE Haber Medya Grubu Genel Koordinatörü Nusret Sağlam’ın gündeme getirdiği ‘Havalimanı Kapatılmasın’ kampanyasına sivil toplum örgütleri, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın(SMMMO) ev sahipliğinde bir araya gelerek ortak deklarasyon yayımladı.

rg14r1g1rgrgrgrg548r5gg

İŞTE O DEKLARASYON!..

Yaklaşık 1 saat süren ve çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı toplantı sonrası yayımlanan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Büyüyen, gelişen ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti Samsun’umuzun ekonomisine büyük katkılar sağladığına inandığımız Çarşamba Uluslararası Havalimanımızın 1 mart-31 mayıs 2017 tarihleri arasında onarım nedeniyle kapatılacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün 26.10.2016 tarih ve 60467132-300-e 101537 sayılı yazısına istinaden Samsun Çarşamba Havalimanı Müdürlüğü tarafından ilgililerine tebliğ edilen yazıda; “havalimanız pist, apron ve taksi yollarındaki fiziki sorunlar nedeniyle onarım çalışmaları yapılacağından bahse konu çalışmalar esnasında havalimanımız 01 mart-31 mayıs 2017 tarihleri arasında hava trafiğine kapatılacaktır” denilmektedir.

rg14r1g1rgrg

1 GÜN DAHİ KAPATILAMAZ…

Haber kamuoyunda duyulduktan sonra ortaya çıkan hassasiyet üzerine onarımın 45 günde tamamlanmasına çalışılacağı gibi haberlerle bu hassasiyetin giderileceğinin umulduğuna tanık oluyoruz. Bu nevi bir onarım çalışmasının bu sürelerde bitirilemeyeceği gerçeği gün gibi aşikar olması bir kenara, sivil toplum kuruluşları olarak daha kısa sürede yapıma izin veren teknoloji uygulaması mümkünken havalimanımızın bırakın 3 ayı, 45 günü, bir gün dahi kapalı kalmasına onay vereceğimiz ve kabül edeceğimiz düşünülemez bile!..

Özelleştirme kapsamı içinde olduğunu bildiğimiz havalimanımızın onarım için kapatılmak yerine özelleştirme ihalesinin öne alınarak, şartnamesine 2. pist yapımı ve akabinde 1.pist yapımının ilave edilerek ihaleye çıkartılmasını bugün için kabul edilebilir tek çözüm yolu olarak görüyoruz. Bu önerinin Samsun kentinin ve ekonomisinin menfaatine uygunluğu konusunda tüm sivil toplum kuruluşları olarak ortak mutabakat içinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

g1r54g5r4g4rg

KARARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİN…

Aşağıda imzaları olan sivil toplum kuruluşları olarak hassasiyetimizin dikkate alınarak havalimanı konusundaki kararın gözden geçirilip, düzeltilmesini talep ediyoruz. Bu talebimizin sonuna kadar ısrarla takipçisi olacağımızın, havalimanımızın uçuşa kapatılması kararına sonuna kadar ısrarla karşı duracağımızın tüm yetkili merciilerce bilinmesini arzu ediyoruz.. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz..”

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda yapılan basın toplantısına Mali Müşavirler-Muhasebeciler Odası Başkanı Hayrul Kayar, Sam-Sev Başkanı Rüştü Araboğlu ve 2. Başkanı Ali İhsan Aka, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Kadir Gürkan, Ulusoy Denizcilik. KRD. RO-RO Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, Canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kamil Kılınçarslan, Yabancılar Pazarı Odası Başkanı Olcay İnanç, Yabancılar Pazarı Dernek Başkanı Ali Akyüz, Samsun Şöförler Odası Başkanı Yusuf Saim Erkan, Samsun Genç İşadamları Başkanı Savaş Gömeç, Şehir Plancıları Odası Şubesi Başkanı Serdar Sağlam, Mali Müşavir Ahmet Hayvali, İnşaat Mühendisleri Odası üyeleri ile 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmurt Erdoğan, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, EXE Haber Medya Grubu Genel Koordinatörü Nusret Sağlam, Doğan Haber Ajansı Samsun Bölge Müdürü Murat Sandıkçı ile TRT Samsun Muhabiri Mehmet Gençali katıldı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.