Paris Başsavcısı Molins, “Allah için ölmeye geldiğim” diye Orly Havalimanı’na saldırı girişiminde bulunan zanlının kimliğini açıkladı. Molins, saldırganın babası ve kardeşinin de gözaltında olduğunu duyurdu.

Paris savcısı François Molins, başkentin bir banliyösünde bu sabah polise ateş açan ardından da Orly Havalimanı’nda devriye gezen askerlere saldırdıktan sonra öldürülen kişinin Zyed Ben Belgacem olduğunu açıkladı.

Molins, saldırganın havalimanında bir kadın askerin başına silahını dayayarak diğer polislere, “Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek” diye bağırdığını kaydetti. Saldırganın, bir kadın askerin tüfeğini almak istemesi üzerine, iki dakika süreyle boğuşma yaşandığını kaydeden Molis, daha sonra bu kişinin diğer askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

‘BEN BİR SAÇMALIK YAPTIM’

39 yaşındaki Belgacem’in, başkent yakınlarındaki Seine-Saint-Denis kasabasında sabah yerel saat ile 06.55’te rutin bir polis kontrolü sırasında aracının durdurulması üzerine ateş açtığını ifade ederek, saldırganın, polisin yaralanmasına yol açtığını ve ardından kaçtığını

Saldırganın daha sonra ailesini cep telefonuyla arayarak, “Ben bir saçmalık yaptım” dediğini aktaran savcı, bu kişinin daha sonra Val-de-Marne banliyösünde kullandığı Clio marka aracı terk edip, bir bara girdiğini ve burada havaya ateş açarak içerideki müşterileri tehdit ettiğini kaydetti.

Molins, Citroen Picasso marka bir başka otomobili çalıp Orly Havalimanı’na giden saldırganın, ikinci saldırıyı gerçekleştirdiği söyledi.

SALDIRGANIN ÇANTASINDAN YAKIT DOLU BİDON, KUR’AN VE 750 EURO ÇIKTI

Savcı, saldırganın sırt çantasından yakıt dolu bir bidon, bir adet Kur’an ve cebinden 750 euro nakit çıktığını bildirdi.

Fransız savcı, bu saldırı ile ilgili olarak öldürülen saldırganın babası, kardeşi ve kuzenin gözaltına alındığını duyurdu.

‘CEZAEVİNDE RADİKALLEŞTİ’

Savcının bu akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, saldırganın ayrıca gasp ve uyuşturucu sicilinin olduğu, cezaevinde bulunduğu sırada radikalleştiği kaydedildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.