Özel  eğitilmiş köpekler Finlandiya’daki yolculardaki koronavirüsü PCR testleriyle aynı doğrulukla tespit edebildi.

Helsinki Havaalanında yolcuları COVID-19 için anında test etmek için eğitilmiş köpeklerin kullanıldığı pilot projenin etkileyici sonuçlar verdiği ve yolcular arasında büyük talep olduğu bildirildi. 

Kossi, Et ve Meena adlı üç köpek, 2.200 yolcuların giysilerini kokladı ve vakaların yüzde 0.6’sında koronavirüs buldu. Sonuçlar, PCR testi ile COVID-19’un tespit edilme sıklığı ile örtüşüyor; bu yöntem aynı zamanda yolcuların % birinden daha azında tespit edildi.

Araştırmacılar, iki testin sonuçlarının birbiriyle nasıl örtüştüğünü, köpeklerin enfeksiyonu PCR testi ile doğrulanan yolcularda koronavirüsü tespit edip edemediklerini de analiz ediyor.

Deneyin sonuçları yıl sonunda açıklanacak. Yöntemin başarısı doğrulanırsa, köpekler sadece havaalanlarında değil, aynı zamanda turistik alanlarda da halka açık etkinlikler sırasında kullanabilecekler.

Bu test yöntemi, deneye katılmak için sıraya giren yolcular tarafından da beğeniliyor. 

Daha önce, benzer çalışmalar Rusya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Şili tarafından gerçekleştirilmişti, ancak şu ana kadar COVID-19’u tespit etmek için köpeklerin kullanılması uygulaması bilimsel olarak doğrulanmadı.

Bilim adamları ayrıca kanseri, Parkinson hastalığını ve bakteriyel enfeksiyonları tespit etmek için köpekleri kullanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.