Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği’nde (SHY-22) değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapılan değişiklik ile B grubu Çalışma Ruhsatı kapsamında düzenlenen hizmetler ve havalimanlarına ulaşım hizmetlerinin düzenlenmesi konularında düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme ile yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç olmak üzere, Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinde belirtilen yer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendi için yapmaya yetkili hale geldiler. Bunun yanında yerli hava taşıyıcıları 5 inci maddede belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya yetkili sayılacak.

Havalimanlarına düzenlenen şehir içi veya şehirler arası ulaşım hizmetleriyle ilgili yapılan düzenlemeyle tüm mevzuata uyulması koşuluyla taleplere göre, yönetmelik esasları çerçevesinde havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak. Ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetkilendirilen ve havalimanı, şehir merkezi, havalimanı arasında ulaşım hizmeti verecek kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.

Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22)

[gview file=”https://www.bagimsizhavacilar.com/wp-content/uploads/2017/06/SHY-22.pdf”]

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.