Sochi Uluslararası Havalimanı, uçakları kuşlarla çarpışma tehdidinden koruyacak yeni bir sistem başlattı.

Biyoakustik sistem, “Dva Kryla” şirketi tarafından, Havacılık Ornitolojisi Şube Grubu ve Rusya Bilimler Akademisi Ekoloji ve Kuş Davranışları Yönetimi Laboratuvarı’ndan uzmanların katılımıyla geliştirildi.

Proje, dünyada üretilen tüm benzer cihazların avantaj ve dezavantajları dikkate alınarak oluşturuldu.

Sistem üzerinde çalışan uzmanlar, dünyada daha önce üretilmiş ve şu anda üretilmekte olan tüm benzerleri kullanılan yüksek teknolojileri, en gelişmiş yenilikçi fikirleri ve dünya havacılığı ve en iyi kuş bilimcileri tarafından biriktirilen biyoakustik kuş kovma yönteminin uygulanmasında 50 yıldan beri uğraşı veriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Universal Acoustics adı verilen yeni bir sistem devreye sokulmuştu.

Universal Acoustics’in önemli bir avantajı, özellikle BDT ülkelerindeki havalimanlarının belirli koşulları için geliştirilmiş olması. Bir dizi özellikte, sistem mevcut tüm analogları geride bırakıyor. Kit, havaalanının pistin yakınında bulunan beş sabit “Evrensel Akustik aero-2S” kurulumunu ve bir “Evrensel Akustik AERO-M4” mobil kurulumunu içeriyor.

Universal-Acoustic, AERO-2S ses kaynağından 800 metreye eşit yüksek güce ve uzun menzile sahip. Caydırıcı etkinin yüksek yoğunluğu, kuşları yalnızca pistten değil, aynı zamanda piste yaklaşmalarda da sürümüne izin verecek ve böylece en yüksek olduğu durumlarda çarpışma olasılığını azaltıyor.

Çalışmalarda biyoakustik cihazlar, propan silah atış simülatörleri, kuş ağları, mekanik ayna kovucular, lazer kovucu “Avian Dissuader BDL-532”, bir yırtıcı kuşun gözlerini taklit eden vinil toplar, kuşları kovmak için optik jel kullanıyorlar. “PCS jel”, mobil biyoakustik ekipman Aero-M4 ve sabit biyoakustik ekipman Aero-2C ise diğer enstrümanlar.

Ayrıca havalimanı yönetimi ayrıca gündüz ve gece kuşları ve çakalları gözlemlemeyi sağlayan 1800 metre menzilli  Pulsar Helion XP50 termal görüntüleme monoküler satın aldı.

*

Ancak ne yaparsanız yapın, yeterli değil ve yeni yöntemler deneniyor.

Geçtiğimiz günlerde, sosyal ağlarda Sochi havalimanında bulunan bir yangın havuzunda bir timsahı gösteren video yayınlandığı bildirildi.

Kullanıcılar, timsahın gerçek olup olmadığını ve neden pistin yakınındaki bir yangın havuzunun ortasına kurulduğunu tartışmaya başladı.

Daha sonra timsahın sahte olduğu açıklandı

Havalimanından bir yetkili konuyla ilgili şunları kaydetti;

“Bir sahte timsah modeli, kuşları korkutmak için ornitolojik desteği geliştirmek amacıyla ornitolojik uçuş emniyetinden sorumlu havalimanı birimi tarafından yangın havuzuna özel olarak yerleştirildi. Kuşları korkutmak için çeşitli araçlar kullanılıyor;  Bunlara örnek ise ‘hem sesli hem de görsel, mankenler, toplar, doldurulmuş hayvanlar’ olabiliyor” 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.