Havalimanlarında birçok insan seyahate çıkmadan önce küçücük alanlarda kıvrılıp uyumaya çalışıyor. Peki bu alanları daha konforlu hala getirmek ve daha kaliteli bir uyku için neler yapılabilir?

Gazete Habertürk’ten Güntay Şimşek dünkü köşe yazısında bu konuya değindi:

Hemen hemen havalimanlarının tümünde uyuyan insanlarla karşılaşmak sıradan bir vaka. Bankların üzerinde, zeminde ve bazen aklınıza bile gelmeyecek küçücük alanlarda kıvrılıp uyuyan pek çok insan görmek mümkün. Florasan ışıklarının altında, valizleri ve çantalarıyla kendine güvenli bir alan yaratıp orada uyumaya çalışan insanların hepsinin de ayrı bir hikâyesi var.

Mutlaka sizlerin başına da gelmiştir. Şüphesiz havalimanlarında dinlendirici uyku için elverişli bir atmosfer ve ortam yok, ancak uyuyabilecek şartları iyileştirmek mümkün. Sözümüz imkânı olanlara, havalimanı otellerini, uyku tüplerini veya lounge’lardaki özel alanları kullananlara değil. Daha kısıtlı imkânlarla yola çıkanlara. Buyurun havalimanlarında uyumak için şartların nasıl iyileştirilebileceğini beraber inceleyelim.

1. HAZIRLIKLI ÇIKIN

Öncelikle seyahat çıkmadan evvel, havalimanlarında uzun süre beklemeniz gerekebileceği ihtimalini ve uyumak zorunda kalacağınızı düşünerek yola donanımlı çıkmalısınız.

Bu sebeple iyi bir uyku için yanınızda göz maskesi, kulak tıkacı, boyun yastığı ve üzerinize giymek için kazak, mont gibi kalın giysiler bulundurmalısınız. Eğer telefonla önemli bir işiniz olmayacaksa uçak moduna alsanız iyi olur. Sonra uygun bir mekân aramak gerekiyor. Rahat edeceğiniz bir yer bulduğunuzda ise eşyalarınızın güvede olması icap ediyor. Uyurken telefon, elektronik aletler, mücevherat ve diğer değerli eşyalarınızı açıkta bulundurmayın.

Çantalarınıza koyun ve bagajlarınızın üzerindeki fermuarlı kısmın yüzünüze doğru baktığından emin olun. Böylece uyku halindeyken birinin karıştırmasına fırsat vermezsiniz. Eğer ağır bir uykunuz varsa ve uyurken birilerinin eşyalarınızı karıştırabileceğinden endişe ediyorsanız, pek çok havalimanında cüzi bir ücret karşılığında alabileceğiniz özel saklama alanlarında eşyalarınızı tutmalısınız.

2. GÜVENLİ BİR ALAN NASIL BULUNUR?

Birçok yeni nesil havaalanında, vaktini uyuyarak değerlendirmek isteyenler için özel alanlar ve tasarlanmış mobilyalar var. Güney Kore Incheon, Singapur, New YorkJFK Terminal 5 ve Amsterdam Schipol havalimanlarında, rahat uzanma koltukları ve iyi uyumanızı sağlayacak mekânlar düşünülmüş. Öncelikle bulunduğunuz terminalde böyle bir imkân olup olmadığını araştırın. Eğer böyle bir alan yoksa havaalanı personeli tarafından rahatlıkla görülebileceğiniz ve diğer insanların da rahatını bozmayacağınız, tuvalet ve yiyecek alanlarına yakın veya uçuş ekranlarını rahatlıkla görebileceğiniz bir yer temin edin. Güvenlik endişeniz varsa, bir güvenlik kamerasının görüş alanı içinde uygun bir yere yerleşin.

3. ALARMINIZI KURMAYI UNUTMAYIN

Uyuyacaksanız eğer, uçuşunuzdan en az 1 saat önceye alarmınızı kurmayı ihmal etmeyin. Transfer yolcususunuzdur ve check-in, bagaj gibi dertleriniz olmayabilir belki. Siz yine de güvenlik, pasaport, kapıya ulaşmak gibi mesafeleri göze alarak plan yapın.

Havaalanının veya havayolunun mobil aplikasyonlarını indirip aktif hale getirin. Böylece siz uyurken uçuşunuzda herhangi bir değişiklik olduysa, gerçek zamanlı bildirimleri alabilirsiniz. Alarmı duymama endişesi taşımanız halindeyse başucunuza kaçta uyanmanız gerektiği ile ilgili bir notu yazın. Mutlaka bir çalışan veya yolcu sizi uyandıracaktır.

4. OLUMSUZ İHTİMALLERİ DİKKATE ALIN

Bazı havalimanlarında tesislerin ve büfelerin 7/24 açık olmayabileceğini unutmayın. Gece yarısını geçirecekseniz ve bir şeyler atıştırmaya ihtiyacınız olacaksa uyandığınızda çok geç olabilir. Uyumadan önce yanı- nıza atıştırmalık ya da sandviç almayı ihmal etmeyin. Ayrıca havaalanından dışarı çıkarılmanızı gerektirecek durum olması halinde, başka nerede kalabileceğinizle ilgili yedek bir planı- nız olsun. Unutmayın bazı havalimanı otellerinde her zaman bu durumdaki yolcular için son dakika fiyatları ve kampanyalar olabilir. Ancak otele gitmeden önce aramanız halinde pazarlık şansınız daha yüksek olacaktır.

5. HAVAALANI LOUNGE’LARINI DÜŞÜNÜN

Pek çok havalimanında, özel yolcu salonları için ücretli tek giriş seçenekleri sunuluyor. Belli bir ücret karşılığında, ekonomi biletiniz olsa bile, sınırsız yiyecek ve içecekler, daha tenha ve konforlu bir alanda zamanınızı geçirebilirsiniz. Bazılarında sıcak duş alma imkânınız bile olabilir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.