Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) turizminin 15 Temmuz darbe girişiminden etkilenmemesi amacıyla, 6 aylık süre için Türkiye’den KKTC’ye yapılacak uçuşların iç hatlardan veya dış hatlara konulacak özel kontuarlardan sağlanması için teknik çalışma başlatılmış. Bu haber havacılık sektörü ve KKTC için iyi, ama yetmez. Çünkü zaten KKTC’ye sefer yapan havayolları uzun bir süredir zararına uçuş yapıyorlardı. Dolayısıyla daha kalıcı iyileştirmeler gerekiyor.

Sadece son dönemde yaşanan Fethullahçı terör örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında dış hatlarda yaşanan yoğunluk ve kontrolleri KKTC’nin turizmde yaşadığı sorunlarının çözülmesi olarak ele almak doğru olmaz. KKTC yetkilileri doğru bir yaklaşımla ulaştırmanın duayeni Başbakan Binali Yıldırım’a dertlerini anlatmadan çözümü bulmuşlar.

Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün veTurizm Bakanı Fikreti Atgaoğlu, adaya giden yaklaşık 70 bin öğrenci ve turistin, yurtdışı çıkışlarda kontrollerin sıklığı ve izin alınmalarda yaşanan sorunların etkisini anlatmışlar.

Bildiğim kadarıyla, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD)yetkilileri de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a KKTC sıkıntıları dahil olmak üzere yaşadıkları diğer sorunları ve çözüm için bazı önerilerini ilettiler.

Başbakan Yıldırım, KKTC yönetiminin isteğiyle ilgili, onlar daha sözünü bitirmeden “Gereği yapılsın” talimatını verdiğine göre Bakan Arslan’ın daTÖSHİD’e benzer yaklaşımı göstereceğini tahmin etmek zor değil. Aslında bu sıkıntılı ortamda KKTC uçuş hattı için istenenler yeni bir mesele değil.

Ancak özel şirketlerin işlettiği terminallerde alınan yolcu başına vergilerin de aşağı çekilebilmesi için kamu tarafının bir şeyler yapması gerekiyor ki, o da çok zor bir konu değil. Zira yolcu azalınca terminallerin de geliri düşüyor.

TÖSHİD ve KKTC yetkilileri, KKTC’nin “iç hatlar” kabul edilerek vergilerin ve uçuş kontrollerinin buna göre düzenlenmesini istiyor. KKTC dış hat sayıldığı için 15 Euro olan verginin, iç hatlara dönüştürülerek 3 Euro olarak tahsil edilmesiyle bilet fiyatlarının düşürülmesi isteniyor. Ancak benzer uygulamanın KKTCtarafında da yapılması gerekiyor. Sadece Türkiye çıkışlarıyla bilet fiyatlarının aşağı çekilmesi makul değil.

Ayrıca kamu idaresinde olan meydanlarda daha rahat teşvik ve destek modelleri uygulanabilir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) de bazı meydanları teşvik için konma-konaklama ve diğer meydan hizmetlerinde hiç ücret almama, trafiği yoğun olan havalimanlarında ise yerli şirketleri destekleyecek şekilde düzenlemeler yapması yerinde olacaktır.

Ayrıca turizmi desteklemek için yabancı şirketlere uçak başına verilen 6 bin dolara benzer destekler, yerli şirketler için de hem iç hat hem de dış hatlarda devreye sokulabilir.(Güntay Şimşek/Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.