Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHavayollarına ve KKTC Turizmine Destek Şart!

Havayollarına ve KKTC Turizmine Destek Şart!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) turizminin 15 Temmuz darbe girişiminden etkilenmemesi amacıyla, 6 aylık süre için Türkiye’den KKTC’ye yapılacak uçuşların iç hatlardan veya dış hatlara konulacak özel kontuarlardan sağlanması için teknik çalışma başlatılmış. Bu haber havacılık sektörü ve KKTC için iyi, ama yetmez. Çünkü zaten KKTC’ye sefer yapan havayolları uzun bir süredir zararına uçuş yapıyorlardı. Dolayısıyla daha kalıcı iyileştirmeler gerekiyor.

Sadece son dönemde yaşanan Fethullahçı terör örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında dış hatlarda yaşanan yoğunluk ve kontrolleri KKTC’nin turizmde yaşadığı sorunlarının çözülmesi olarak ele almak doğru olmaz. KKTC yetkilileri doğru bir yaklaşımla ulaştırmanın duayeni Başbakan Binali Yıldırım’a dertlerini anlatmadan çözümü bulmuşlar.

Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün veTurizm Bakanı Fikreti Atgaoğlu, adaya giden yaklaşık 70 bin öğrenci ve turistin, yurtdışı çıkışlarda kontrollerin sıklığı ve izin alınmalarda yaşanan sorunların etkisini anlatmışlar.

Bildiğim kadarıyla, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD)yetkilileri de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a KKTC sıkıntıları dahil olmak üzere yaşadıkları diğer sorunları ve çözüm için bazı önerilerini ilettiler.

Başbakan Yıldırım, KKTC yönetiminin isteğiyle ilgili, onlar daha sözünü bitirmeden “Gereği yapılsın” talimatını verdiğine göre Bakan Arslan’ın daTÖSHİD’e benzer yaklaşımı göstereceğini tahmin etmek zor değil. Aslında bu sıkıntılı ortamda KKTC uçuş hattı için istenenler yeni bir mesele değil.

Ancak özel şirketlerin işlettiği terminallerde alınan yolcu başına vergilerin de aşağı çekilebilmesi için kamu tarafının bir şeyler yapması gerekiyor ki, o da çok zor bir konu değil. Zira yolcu azalınca terminallerin de geliri düşüyor.

TÖSHİD ve KKTC yetkilileri, KKTC’nin “iç hatlar” kabul edilerek vergilerin ve uçuş kontrollerinin buna göre düzenlenmesini istiyor. KKTC dış hat sayıldığı için 15 Euro olan verginin, iç hatlara dönüştürülerek 3 Euro olarak tahsil edilmesiyle bilet fiyatlarının düşürülmesi isteniyor. Ancak benzer uygulamanın KKTCtarafında da yapılması gerekiyor. Sadece Türkiye çıkışlarıyla bilet fiyatlarının aşağı çekilmesi makul değil.

Ayrıca kamu idaresinde olan meydanlarda daha rahat teşvik ve destek modelleri uygulanabilir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) de bazı meydanları teşvik için konma-konaklama ve diğer meydan hizmetlerinde hiç ücret almama, trafiği yoğun olan havalimanlarında ise yerli şirketleri destekleyecek şekilde düzenlemeler yapması yerinde olacaktır.

Ayrıca turizmi desteklemek için yabancı şirketlere uçak başına verilen 6 bin dolara benzer destekler, yerli şirketler için de hem iç hat hem de dış hatlarda devreye sokulabilir.(Güntay Şimşek/Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

IATA’ya göre uçuş için en emniyetli yıl 2023

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel havacılığa yönelik 2023 Yıllık Emniyet Raporunu yayınladı . Havacılık, "şimdiye kadarki...

Air New Zealand niçin özür diledi?

Air New Zealand, içlerinden birine kanser teşhisi konulan iki ABD'li turistten uçuşlarını değiştirmeleri için...

Kalite sorunu: FAA Boeing’den 90 gün içinde kalite planı sunmasını talep ediyor

27 Şubat Salı günü FAA genel merkezinde gün boyu süren bir EMNİYET tartışması sırasında...

Van Ferit Melen Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Van Ferit...

Pegasus Hava Yolları yüzde 388 oranında bedelsiz sermaye artışına gidiyor

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde bedelsiz sermaye artırımı kararı...

Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

İGA İstanbul Havalimanı Küresel Havacılık Eğitiminin Merkezi Olmayı Hedefliyor

Havacılıkta eğitimli ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç konusunu titizlikle ele alan İGA İstanbul Havalimanı,...

Kayseri Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Kayseri Havalimanı’nın...