Mevcut kriz (pandemi salgını) bir gün geçecek veya en azından yeterince uğraşırsak yok olacak bir şey olarak düşünmek ilgi çekici gelebilir. Ama büyük olasılıkla böyle değil.

Etihad Havayolları Operasyon Planlama Müdürü Andrija Brstina, “Önümüzdeki birkaç ay veya yıl içinde değişeceğini umduğumuz şey, iki oyun değiştiricimiz olduğu ki bunlar aşılar veya hızlı testler” dedi.

Air Convention Digital Week 2.0′ dijital konferansında görüşlerini açıklayan Brstina’ya göre, aşı üzerinde çalışan 250’den fazla kurumun desteğiyle 2020’nin dördüncü çeyreğinde, salgını pandemik olmayan seviyelere kadar indirip kontrol altına almak olanaklı.

Ama bu krizin biteceği anlamına mı geliyor? COVID-19, 2021’in sonunda ortadan kalkacak mı, tüm dünya nüfusuna aşı tedariki bekleniyor mu?

Brstina’nın buna yanıtı şöyle;

“Bunu gerçekten hayal etmek zor ve muhtemelen olmayacak. Aşı, COVID-19 salgının kontrol altına almamıza yardımcı olabilir, ancak virüs kesinlikle dolaşımda olacak ve düşük seviyede olsa  bile salgınlar yaşanacak. Yeterli sağlık hizmetinin bulunmaması, tıbbi kurumlara düşük güven ve toplumun karşılaştığı diğer sorunlar göz önüne alındığında, böyle bir gelişme şaşırtıcı olmayacak. Bunun için uzun vadeli değişime hazırlanmak ve  havalimanlarının işlevselliğini yeni koşullara uyarlamak gerekiyor. Böyle bir düzenleme, havalimanı/havayolu müşterilerinin evlerinden ayrılmalarından yeni varış noktasına kadar geçirdikleri her adımı/süreci içermeli; önemli yatırımlar ve önemli yenilikler getirilmelidir. Talebin geri dönüşünü bekliyorsak başka bir yol yok.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.