HAVELSAN, Amerika’da yerleşik simülatör teknolojileri geliştiricisini bünyesine kattı. Geçtiğimiz yıl başlayan süreç gerekli tüm onayların alınmasıyla tamamlandı. Bu durum, bir dünya şirketi olan HAVELSAN’a global rekabet için de avantaj sağlayacak.

HAVELSAN, Quantum 3D’yi resmen devraldı. Bir yıllık satın alma süreci, Amerikan bürokrasisinden alınan onay ile tamamlandı. Kaliforniya’da konuşlu, kamu ve özel sektör için lider eğitim ve simülatör sağlayıcısı Quantum 3D, alınan onayların ardından uçuş simülatörlerinin işletme varlıkları ile HAVELSAN’a güç katacak. HAVELSAN böylece, hem görüntü üreteçlerini de özgün olarak sağlama imkânına kavuştu ve hem de, Quantum3D ile ABD’nin yerel firmalarından birisi oldu.

HAVELSAN’ın Amerika’da konuşlu yeni iştiraki Ouantum 3D, ürünlerinin fikri mülkiyet haklarını ve üretim hatlarını muhafaza ederek Milpitas – Kaliforniya ve Orlando -Florida’daki ofislerinde faaliyete devam edecek. Bu satın alma ile Quantum3D, dünya çapında pazarlara satışa hazır ticari ürünler geliştiren üretim ağırlıklı bir şirket olacak. Mevcut Quantum 3D ürünlerinden gerçek zamanlı görsel simülasyonlar için ödüllü MANTIS yazılımı, Indepence IDX görüntü jeneratörleri ve GeoScapeSE serisi dünya çapında görsel veri bankası ürünleri önceden olduğu gibi Quantum 3D Markası altına pazar aramaya devam edecek. Bu yeni ABD konuşlu yapı, Quantum 3D adını kullanarak mevcut deneyimli çalışanları ile yoluna devam edecek.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, “Orada bir fırsat vardı, biz de bu fırsatı görerek stratejik planlarımız çerçevesinde harekete geçtik. Bu satın alma ile yaratılan sinerjinin katma değerinin yüksek olacağı inancındayım. Her iki kurum da büyük fayda sağlayacaktır. Bu vesile ile işlemlerin tamamlanmasında emeği geçenlere de teşekkür etmek istiyorum” dedi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay “Bu satın alma Türkiye’de bir ilk niteliğindedir. İlk kez bir Türk şirketi yüksek teknolojili böyle bir satın alma gerçekleştirmiştir. Silikon vadisinde yaşanan teknolojik gelişmelere erişimimiz ve bu gelişmelerin HAVELSAN ürünlerinde kullanımı kolaylaşmış olacak. Yüzde yüz ABD markası olarak tanınan Quantum 3D şirketinin HAVELSAN ile birlikte dünya çapında güçlü bir sinerji yaratarak tüm dünyada adından söz ettirecek bir şirket olacağına inanıyorum” dedi.

Quantum3D CEO’su Pratish Shah, Quantum3D’nin simülasyon teknolojileri ve çözümleri alanında yenilikler yaratan, sektörde lider, uzun ve zengin bir geçmişi olduğunu dile getirdi. Pratish Shah; “Şirketin yeni sahibi HAVELSAN ile Quantum3D ekibi, ödüllü MANTIS Görüntü Oluşturucu, hava, kara, deniz, bakım eğitim platformları ve hizmetleri ile sektöre öncülük etmeye devam edecektir” dedi.

THY Entegrasyonu Devam Ediyor

HAVELSAN’ın THY Teknik ile birlikte ürettiği ve Türk Hava Yolları’nın 44 uçağına entegrasyonu devam eden yerli kabin içi eğlence sistemi SKYFE’nin Türk Hava Yolları uçaklarına entegrasyonu devam ediyor.

SKYFE sistemi ile Türk Hava Yolları uçakları modern ve yerli bir kabin içi eğlence sistemi çözümüne kavuşacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.