Avusturya tescilli bir Cessna 551 tipi iş jeti uçağı İspanya’nın Jerez kentinden Ren kıyısındaki Alman şehrine gitmek üzere havalandı. Ancak, OE-FGR tescilli iş jet, Baltık Denizi üzerinde kuzeydoğuya doğru düz bir çizgide Köln’ü geçti.

İsveç gazetesi Dagens Nyheter’in haberine göre , içinde dört kişinin bulunduğu uçak Letonya açıklarında denize düştü. Danimarka deniz ve hava kurtarma merkezi, uçağın akşam 8’den kısa bir süre önce radardan kaybolduğunu söyledi. Visby’den bir helikopter şüpheli kaza yerine doğru yol aldı ancak yakıtı bittiği için geri dönmek zorunda kaldı.

Kokpitte mürettebata raslanmadı

Deniz ve Hava Kurtarma Merkezi de uçağa ulaşılamadığını aktardı. Yaklaşık 19:35’ten itibaren, resmi olarak Bergisch Glabdach’tan Alman şirketi GG Rent’e kayıtlı olan Cessna Citation, irtifa ve hız kaybetti. Almanya ve Danimarka’dan havalanan savaş uçaklarının gözlemine göre kokpit ekibine de ulaşamadı.

Hayalet uçağa dönüştü

Ayrıca kokpitte kimse görülmedi. İsveç deniz ve hava kurtarma merkezi Dagens Nyheter’den Johan Wahlström, kimsenin kimliğinin tespit edilemediğini söyledi.

sudaki yağ izleri

Alman Bild gazetesine göre, İspanya’dan kalkışın ardından kabinde basınç sorunları yaşandı. İber Yarımadası’nın hemen arkasında uçakla temas kesildi. İspanyol ve Fransız savaş uçakları daha sonra havalandı, ancak Cessna’nın kokpitinde kimseyi göremedi.

En az bir Tornado savaş uçağı Rostock’taki hava üssünden havalandı, ancak aynı zamanda herhangi bir fikir edinemedi ve Rügen’den kısa bir süre sonra kapandı. Danimarka’dan F-16 jetleri de konuşlandırıldı. İsveç gazetesi Aftonbladet’e göre , İsveç sahil güvenliği suda petrol ve enkaz izleri buldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.