Türk Hava Yolları (THY) kabin ekipleri aldıkları ilkyardım eğitimleri sayesinde uçuşta karşılaştıkları olası bir yolcunun sağlık sorununa anında ilk müdahalede bulunarak yolcunun hayatta kalmasını sağlıyorlar. Ayda dört acil sağlık müdahalesi gerektiren olayla karşılaşan ve bu yolculara bilinçli müdahale ederek hayata tutunmasını sağlayan THY’nin kabin ekipleri, son olarak iki hayat daha kurtardı. Olayların kahramanları ise Tuğçe Özdemir ve Burak Yaprak adlı THY kabin görevlileri oldu. THY’nin bir uçuşunda 10 bin metrede Özdemir plastik parça boğazına kaçan 1.5 yaşındaki Çınar bebeğe müdahale etti. Yabancı cisim soluk borusuna kaçtığı için nefessiz kalan bebeğe müdahale eden Özdemir, 1.5 yaşındaki bebeğin hayata tutunmasını sağladı.

“ÜÇÜNCÜ DENEMEDE TAKILAN PARÇAYI ÇIKARDI”

Görevi sırasında annenin çığlığıyla durumu fark ettiğini aktaran Özdemir, “Nefes borusunda plastik bir parça kaçmasıyla morarmaya başlayan 1.5 yaşındaki Çınar bebeği hemen kucağıma alarak müdahalede bulundum. İlk iki hamle sonuç vermeyince bebekle birlikte ben de nefesimi tutmaya başladım. Şükürler olsun ki üçüncü denemede bebeği nefes borusuna takılan parçayı çıkarmayı başardık” dedi.

Başka bir uçuşta da kabin memuru 32 yaşındaki Burak Yaprak,10 bin metrede yaptığı müdahale ile yolcuyu boğulmaktan kurtardı. Kabin mutfağında içecek hazırlığı yaparken bir yolcunun boğazını tutarak bu bölgeye geldiğini anlatan Yaprak, yüzü morarmaya başlayan yolcuya hemen heimlich manevrası uygulayan kabin memuru yolcunun hayatta kalmasını sağladı. Yaprak,”Hayat kurtarmak unutulmaz bir deneyim. Bu mesleği artık daha çok seviyorum” dedi.

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

Heimlich manevrası ile bugüne kadar 100 binden fazla kişinin hayatı kurtuldu. Üst solunum yollarına yabancı cisim kaçan kişinin arkasına geçilir. Yumruk sıkılır ve baş parmak üste gelir. El döndürülerek yumruk kişinin göğüs kafesinin altına yerleştirilir. Kişinin arkasından yumruğa diğer el ile bastırılarak geriye doğru bastırılır. Sıkışan hava cismi itmek için kullanılır. Bu karın itici manevra ile cisim itilir. Hızlı yapıldığında cisim çıkar.

(Gökhan Artan-Habertürk)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.