Hindistan hükumeti ülkenin 20 yıllık sivil havacılık yol haritasını çizdi. Ülke 2040’da yıllık 1,1 milyar yolcuya ulaşmayı hedefliyor.

Yol haritası çerçevesinde havalimanı sayısını artırmayı planlayan ülke mevcut 99 havalimanı sayısını 190-200 bandına çıkarmayı planlıyor. Ülkenin en kalabalık şehirlerinin iki havalimanına Delhi ve Mumbai’nin üç havalimanına sahip olmasının planlandığı yol haritasında göre 40-50 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Ülkedeki havacılık altyapısının güçlendirilmesi için düşük trafikli meydanların şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 2 milyar dolarlık bir yatırım planlanıyor.

Özellikle e-ticaret sektörünün yükselişi ile birlikte Güney Asya’nın kargo merkezi olmayı hedefleyen ülke yıllık 17 milyon ton kargo taşımayı hedefliyor. Bu konuda genişleyecek filo yapısı ile ciddi bir pazar hedefleniyor.

Havacılık endüstrisini geliştirmeyi hedefleyen ülke bu konuda da yatırım yapacak. 2040’a gelindiğinde ülkedeki sivil havacılık filosunun yaklaşık yüzde 70’inin Hindistan’da montajının gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu noktada en büyük rakibi olan Çin’in yolundan gidecek olan ülke kendi havacılık sanayisini desteklerken mevcut üreticilerin kendisi için üreteceği uçakların montajına talip olacak.

Havacılık sanayisi ve uçak üretimi konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in konumuna vurgu yapılan yol haritasında 2040’a kadar 2,300 yolcu uçağının sipariş edilmesinin planlandığını bu kapsamda şirketlerle işbirliğine gidilmesinin planlandığı ifade edildi.

Ülke ayrıca kendi uçak kiralama şirketlerininde gelişimine destek olmayı planlıyor.

Tüm bu planların ışığında mevcut havacılık sektör büyüklüğü 11,1 milyar dolar olan ülke bu büyüklüğü 28,6 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Özellikle uçak bakım sektörünün gelirlerinin on kattan fazla artarak yıllık 540 milyon dolara ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.