Temsili görsel

Hindistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGCA), uçuş öncesi ve uçuş sonrası prosedürlerin bir parçası olarak hem kokpit hem de kabin ekibi için zorunlu alkol testlerini yeniden başlatıyor. Karar, COVID-19 vakalarındaki düşüş ve hava yolculuğu talebindeki artıştan sonra alındı.  

14 Eylül 2022’de güncellenen yönergeleri açıklayan havacılık otoritesi, Hindistan’a kayıtlı havayollarına, her uçuştan önce ve sonra görevdeki pilotlar ve kabin ekibi üyeleri için zorunlu Nefes Analizi Testleri [alkol testi] gerçekleştirmelerini  istedi.

Uçuştan önceki 12 saat içinde alkol alınması yasak.

İlgili yönergeye göre, herhangi bir uçuş personeli ilk kez testi geçemezse, üç ay süreyle görevden uzaklaştırılacak. Ancak ikinci kez yinelendiğinde ise üç yıl süreyle faaliyetten men edilecek. Alkol testini üç kez geçemeyen personel lisansını kalıcı olarak kaybedecek.

DGCA, havayollarına yaptığı bildirimde Nefes Analiz Testlerinin CCTV ile kayıt altına alınmasını da istedi.

Güncellenen kural 15 Ekim 2022’de yürürlüğe girecek olsa da, Hintli hava operatörleri için yeni bir düzenleme değil. Kural bir süredir yürürlükte. Bununla birlikte, 2020’deki küresel pandemini sırasında Delhi Yüksek Mahkemesi, uçuşlardan önce ve sonra aktif mürettebat üyelerinin %50’sini test etti. Önlem, COVID-19 virüsünün yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olmak için uygulamaya konuldu.

Ayrıca uçuş personelinin en az yüzde 10’nu da zorunlu uyuşturucu testi uygulamasından geçirilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.