Hindistan’da bir havalimanına verilen “GAY” kod adı, yeni bir parlamento paneli raporunda “aşağılayıcı, utanç verici ve uygunsuz” diye damgalandı.

Hindistan Kamu İşletmeleri Komitesi, yönetimin kuzeydoğudaki Bihar eyaletinde bulunan Gaya havalimanının kodunu değiştirmek için her türlü çabayı göstermesini tavsiye ederek “YAG” kodunun daha “uygun” olacağını öne sürdü.

Panel havalimanı kodunun değiştirilmesi gerektiğinin birincil nedeni olarak Gaya’nın “kutsal” şehir statüsünü gösterdi.

The Hindu’nun bildirdiğine göre panel “Komite, Gaya kutsal bir şehir olduğundan yerel halkın şehirlerinin uluslararası toplumda ‘GAY’ kod adıyla tanınmasını aşağılayıcı veya utanç verici bulmasından endişe duyuyor ve Komite de bu kod adı uygunsuz ve yakışıksız buluyor.

Panel yönetimden ve ulusal havayolu şirketi Air India’dan kod adının “belirli bir zaman içinde” değiştirilmesi için inceleme yapmasını talep etti.

Bununla birlikte, kodda yapılacak tüm değişiklikler havayolları için iki karakterli kodlar ve dünya çapındaki havalimanları için üç karakterli kodlar atayan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) takdirinde.

Kolay tanımlama sağlamak için her bir kod benzersiz olmalı.

Kodlar havalimanının adı, şehrin adı veya başka bir ayırt edici özelliğe göre atanabilir.

Daha önce Condé Nast Traveler’a konuşan bir IATA sözcüsü “IATA kodları seyahat endüstrisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve bir havayolunun, bu havayolunun varış noktalarının ve trafik belgelerinin tanımlanması için gereklidir. Kodlar aynı zamanda yolcu ve kargo trafiği amaçları için bu kodlama sistemleri etrafında oluşturulmuş yüzlerce elektronik uygulamanın sorunsuz çalışması için de esastır” demişti.

Birliğe danışan Hindistan Sivil Havacılık Bakanlığı, kodların değiştirilemez olduğunu söyledi:IATA konum kodlarının kalıcı kabul edildiğini ve öncelikle hava güvenliğini ilgilendiren güçlü gerekçeler olmaksızın değiştirilemeyeceğini belirtti.

Dolayısıyla bu durumda kodun değiştirilmesi pek olası değil. Fakat bu, paneli meselenin daha fazla üzerine gitmesi için yönetime çağrıda bulunmaktan alıkoymadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.