Sabiha Gökçen Havalimanı apron bölgesinde (uçak park sahasında) 23 Aralık gece saat 02:00 civarında  yaşanan ve nedeni henüz belirlenemeyen bir patlama  meydan gelmiş, patlamanın gerçekleştiği alana yakın bir Pegasus uçağını temizlemekte olan  30 yaşındaki temizlik işçisi Zehra Yamaç ve mesai arkadaşı Canan Burgulu (34) yaralanmış  ve Yamaç, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen  hayatını kaybetmişti.

Bu arada  patlamadan  3 uçak etkilenmiş ve en  fazla hasarı alan Pegasus Havayollarına ait TC-CPV kuyruk tescilli B 737-86J0 tipi yolcu uçağı olmuştu. O uçak 50’ye yakın  irili ufaklı  şarapnel parçasının  isabet etmesi  ve derin yaralar alması nedeniyle seferden çekilmişti.

Pegasus Havayollarının kız çocukları adlarının yolcu uçaklarına verilmesi kampanyası doğrultusunda, burun adı olarak ‘HİRA’ adı verilen uçağı, Birleşik Devletlerden gelen Boeing teknik ekibi inceledi;23 Aralık’tan beri  yerde kalan uçaktaki teknik incelemelere göre, gövdedeki çeşitli boyutlardaki  yaralardan kaynaklanan deliklerin onarılabileceğine karar verildi. Onarımı Türk ve Amerikan teknik ekipleri tarafından gerçekleştirilecek uçağın  ne zaman göklerle buluşacağının ayrıntıları önümüzdeki günlerde netleşecek.

Böylece, “HİRA yerde ‘KAL’mayacak ve yolcularıyla buluşmuş olacak.

(Bağımsız Havacılar)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.