Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHitit İş Ortaklarını İstanbul’da Ağırladı

Hitit İş Ortaklarını İstanbul’da Ağırladı

Yerli yazılım çözümleriyle havacılık ve seyahat sektöründe faaliyet gösteren Hitit Bilgisayar, Türkiye’de ve tüm dünya çapında hizmet verdiği iş ortaklarını İstanbul’da düzenlediği bir konferansta bir araya getirdi.

Pegasus ve Onur Air gibi Türkiye’nin sivil havacılık alanındaki öncü şirketlerinin yanı sıra IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği)’nın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Hitit’in önümüzdeki dönemde hayata geçireceği yeni proje ve çözümleri anlatılırken, ayrıca sivil havacılığa dair önemli gündem maddeleri de tartışıldı.

Havacılık ve seyahat yazılımı alanında dünyanın sayılı firmaları arasında olan Hitit, dünya genelinde hizmet verdiği tüm iş ortaklarıyla İstanbul’da bir araya geldi. Almanya, Irak, Mısır, Namibya, Nijerya, Suudi Arabistan, Ürdün, Tanzanya ve Tunus’dan gelen iş ortaklarını ağırlayan Hitit; geçmiş dönem performansı, kısa ve orta vadede hayata geçirmeyi tasarladığı plan ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Radisson Blu Bosphorus’un evsahipliği yaptığı konferans ayrıca, Hitit’in iş ortakları ve IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından yapılan sunumlarla sivil havacılık alanındaki son gelişmelerin de tartışıldığı bir platforma dönüştü.

Konferansta, Pegasus Hava Yolları adına Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Nasuh Çetin, Onur Air’den Uluslararası İlişkiler ve Ticari Anlaşmalar Başkanı Mine Hepyüksel konuşma yaparken, Hitit’in Nijeryalı iş ortakları arasında olan Batı Afrika’nın en büyük havayolu şirketi Arik Air’in Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Devassy Erinjeri de bir sunum gerçekleştirdi. 140 ülkeden 270’in üzerinde hava yolunun üye olduğu IATA’dan Timatic Çözümlerinden Sorumlu Direktör Yardımcısı Alan Murray Hayden da Timatik konusunda katılımcıları bilgilendirdiği bir konuşmayla konferansta yer aldı.

Konferansın açılışını gerçekleştiren Hitit Genel Müdürü Nur Gökman; “Bugün burada dünyanın değişik coğrafyalarından birçok hava yolunu misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada bulunan tüm şirketler her yıl yaklaşık olarak 60 milyona yakın yolcu taşıyor. Bizler de Hitit olarak, bu büyük ulaşım ağının yazılım anlamında beynini oluşturmaktan ve operasyonlarının her alanında onlara destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Hizmet verdiğimiz hava yollarıyla ilişkilerimizi “müşteri-IT sağlayıcı” denkleminden çıkarttık, Kendimizi aynı takımın oyuncuları olarak addettik ve birlikte, hep daha iyiyi hedefledik. Bugün de bu felsefemizin geri dönüşünü aldığımız güzel günlerden biri. 2017 yılı yeni iş ortaklarıyla Hitit ailesini genişlettiğimiz, yeni çözümlerle hizmet ağımızı geliştirdiğimiz bir yıl oldu. 2018 de akıllı entegrasyonlarla havacılık yazılım alanında sektöre yenilikler kattığımız bir yıl olacak.” dedi.

Konferansta bir sunum gerçekleştiren Pegasus Hava Yolları’nın Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Nasuh Çetin; “Türkiye’de havacılığı dönüştüren hava yolu şirketi olarak önemli ilklere imza atmaya devam ediyoruz. 12 yıl sonunda geldiğimiz noktaya baktığınızda; yolcu sayımızı 1,9 milyondan 24.2 milyona; 14 uçaklık filomuzu 77 uçağa; destinasyonumuzu 6’dan 108’e çıkarmayı başardık. PSS alanında bizi çözümleriyle destekleyen ve Pegasus’un büyümesinde pay sahibi olan Hitit’i bir IT sağlayıcı olarak değil bir iş ortağı olarak görüyoruz. Pegasus olarak bizler; ilk biletimizi sattığımız gün bizimle birlikte olan Hitit’le çok uzun yıllar omuz omuza Türk sivil havacılık sektörünü geliştirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Konferasta yaptığı sunumda Onur Air’den Uluslararası İlişkiler ve Ticari Anlaşmalar Başkanı Mine Hepyüksel şu ifadeleri aktardı; “Atatürk Havalimanı merkezli düşük maliyetli taşımacılık (LCC-Low Cost Carrier) hizmeti veren tek Türk firması olarak sektörde 25 yılımızı geride bıraktık. Başta Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafyada hizmet veriyoruz. Yılda 6 milyona ulaşan yolcu sayımız müşteri memnuniyetinin en önemli göstergelerinden biri. Bu memnuniyeti arttırmak için operasyonumuzu güçlendirecek adımlar atıyoruz. Bu adımların en önemlilerinden birisi 2014 yılında Hitit’le yaptığımız iş birliği anlaşmasıdır. PSS başta olmak üzere havacılık yazılımının tüm aşamalarında IT partnerimiz olan Hitit geride bıraktığımız üç yılda önemli kazanımlar elde etmemizi sağladı.”

IATA’dan Timatic Çözümlerinden Sorumlu Direktor Yardımcısı Alan Murray Hayden hava yolları ve seyahat acentaları tarafından kullanılan Timatic servisinin ürünlerin biri olan Timatic AutoCheck’in detaylarını aktardığı konuşmasında; “Hava yolları ve yer hizmetleri firmaları tarafından kullanılan Timatic AutoCheck, sınır ötesi seyahatlerde yolcuların evrak zorunluluklarını önceden bildiren bir sistem. Timatic kullanan hava yolları, yolcularının yurt dışı destinasyonlarda veya herhangi bir transit noktasında zorunlu olarak ibraz etmeleri gereken evrakları, tüm kontrol kurallarını ve regülasyonlarını önceden bildiriyor. Böylelikle yolculuk esnasında çıkabilecek olası sorun ve gereksiz maliyetlerin önceden ortadan kalkmasını sağlayarak hem hava yolları hem de yolcular açısından birçok avantaj sağlıyor. 2018’in ilk çeyreğinde birçok yenilikle güncellenecek olan Timatic AutoCheck’in çok daha yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması planlanmaktadır.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

ALASKA AIRLINES FLIGHT 1282, ‘3 yolcudan Boeing’e 1 milyarlık dolarlık dava’

Uçuş sırasında kapı tıkacının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç...

Pegasus’un net dönem kârı bir önceki yıla göre yüzde 194 arttı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu 4 Mart'ta   tarihinde Kamuyu...

HTKS grevi 60 gün süreyle ertelendi

KKTC Bakanlar Kurulu, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası'nın (HTKS) Ercan Havalimanı'nda başlattığı grevi 60 gün...

AB: Havayollarının daha fazla yolcu verisi aktarma, toplama ve paylaşması konusunda anlaşmaya varıldı

 AB dönem Başkanı Belçika ve Avrupa Parlamentosu müzakerecileri, 1 Mart Cuma günü, sınır yönetimi...

Musa Alioğlu: THY, Dünya üçüncüsü olmaya aday

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli havayolu olan THY, "Gelecek 10 yıllık büyüme stratejisinin belirlendiğini ve halen...

Rusya’nın yeni yerli uçakları 2 yıl gecikecek

Kommersant gazetesi Rusya'nın milyarlarca ruble yatırımla geliştirmeye çalıştığı yerli uçakların en az 2 yıl...

Scholz’dan 500 km menzilli füze itirazı: “Moskova hedef olabilir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, menzillerinin Moskova'daki hedefleri vurmaya imkan vermesi nedeniyle Taurus füzelerini Ukrayna'ya...

Hava İş’ten THY’ye ‘sektör gerçekleri’ hatırlatması!

Hava İş'ten yapılan açıklamada, "Zamanında Kalkış Performanslarını %74’ün üzerine çıkarılmasının hedeflendiği bu ortamda, PAZAR günlerini 2020’den itibaren...