HNA Group Başkanı Chen Feng ve CEO Tan Xiangdong, Çin polisi tarafından gözaltına alındı.

Eyalet polisliğinden yapılan açıklamada, zor durumdaki şirketler grubunun iki yöneticisi, şüpheli suçlar nedeniyle “Zorunlu tedbirlere tabi tutuldu”. Hangi yasaların ihlal edildiğinden şüphelenildiği ise belirtirilmedi. Çin hukuk sisteminde, polisin “zorunlu önlemleri” genellikle resmi tutuklamalardan önce uygulana bir yöntem olarak öne çıkıyor.
Adam Tan olarak da bilinen HNA CEO’su, Kasım 2018’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyada ABD vatandaşı olarak listelenmişti . Pekin’deki ABD Büyükelçiliği yorum yapmayı reddetti.
Bir zamanlar agresif anlaşmalarıyla tanınan HNA Group, bu yılın başlarında iflas etti. Haber, Çin’in özel sektöründeki en önemli oyunculardan biri için dramatik bir düşüşe işaret etti.
Cuma günü sosyal medyada yayınlanan açıklamada HNA, firma ve iştiraklerinin “yasalara uygun olarak yeniden yapılanma çalışmaları ile istikrarlı ve düzenli bir şekilde faaliyet gösterdiğini” duyurdu.
Chinese Police Remove HNA Chairman, CEO On Suspicion Of Crime
Ne Olmuştu

 Şubat ayında Çin merkezli olan ve aralarında Hainan Airlines’in de bulunduğu Air Chang, Beijing Capital Airlines, Fuzhou Airlines, Grand China Air, GX Airlines, Lucky Air, Suparna Airlines, Tianjin Airlines, Urumqi Air ve West Air gibi 11 havayolu şirketinde, 12 bin uçağı bulunan HNA Group iflasını verdi.

HNA’ya bağlı 500 şirketin iflas kapsamında yeniden yapılandırılması bekleniyor. Çin medyasında yer alan haberlerde, şirkette 10 milyar dolarlık bir yolsuzluk tespit edildiği ve bazı yöneticiler hakkında zimmet suçu işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Gazeteci yazar Musa Alioğlu, “Türkiye’deki My Teknik ve ACT Kargo Air bu iflastan etkilenmeyecek” açıklamasında bulunmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.