Hollanda Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 uçaklarının, 2015 yılında Irak’ın Kerkük kentinin batısındaki Hawija kasabasına düzenlediği hava saldırısında en az 70 sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

 BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda hükümetinin, yıllardır “güvenlik gerekçesiyle” açıklama yapmayı reddettiği saldırı ile ilgili ayrıntılar, Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS ile NRC gazetesinin ortak araştırması sonucu ilk kez ortaya çıkarıldı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), 3 Haziran 2015 gecesi gerçekleştirilen saldırıda 70 sivilin yaşamını yitirdiğini kabul etmiş ancak saldırıyı Hollanda’nın gerçekleştirdiğini açıklamamıştı.

Hollanda Televizyonu ile NRC gazetesi, yerel kaynaklara göre 23’ü çocuk olan çok sayıda sivilin Hollanda F-16’ları tarafından gerçekleştirilen bombardıman sonucu öldürüldüğünü doğruladı.

IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun gerçekleştirdiği en kanlı hava saldırılarından bir olan olayda, cihatçı grupların denetimindeki bölgede bulunan, bomba ve mühimmat dolu bir depo hedef alınmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.