Kabin memurları; host ve hostesler, havacılığın en önemli oyuncularıdır. Tüm yer kontrolleri yapılıp yolcuların uçağa alınmasına onayı verilip, ilk yolcunun uçağa alınmasıyla beraber yolcuya temas eden görevleri başlamış olur. Öncesinde ise ayrı bir uçuşa hazırlık safhası söz konusu.

Kabin personeli, uçakta yolcuları karşılayıp, profiling yani yolcu davranışlarına göre ön analiz yaparak görevlerini icra etmeye başlar. Şirket kuralları gereğince özel hayatlarını hiçbir zaman uçuşlarına yansıtmazlar. Uzun uçuşlar dışında seyahat boyunca neredeyse ayakta kalırlar. Havada olabilecek herhangi bir soruna müdahale edecek tüm eğitimleri almışlardır. Yaşı ne olursa olsun uçakta olan tüm yolculara ev sahibi gibi davranırlar, onlara tüm seyahat boyunca ilgi gösterirler. Gerektiği zaman doğum bile yaptırabilecek eğitimleri vardır.

Aslında huzurlu ve daha konforlu yolculuğun anahtarı kabin ekiplerini anlamaya çalışmaktan, empati yapmaktan ve onların hayal ettiği yolcu profiline göre davranmaktan geçiyor. Kabin personelinin yolculardan beklentileri, istekleri neler olabilir? Hosteslerin hoşuna giden yolcu davranışları nelerdir? Yolculuğun hem sizin hem de kabin personeli için keyifli geçmesini istiyorsanız, onların size söyleyemediği davranışları da merak ediyor olmalısınız. Buyurun bakalım yolcular ne yapıyormuş, hostesler ne bekliyormuş?

Habertürk yazarı Güntay Şimşek yazının tümü için; Tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.