En gözde meslekler arasındaki hostesliğe (kabin memuru) gösterilen ilgi, her geçen gün artıyor. Toplumdaki saygınlığının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına gerçekleştirilen seyahatlerin cazibesi de bu mesleği gençler arasında ilgi odağı haline getiriyor.

Gençlerin hayallerini süsleyen hosteslik, yoğun çalışma temposu ve eğitim programlarıyla da dikkat çekiyor. Kabin memuru sertifikası alabilmek için çok disiplinli bir eğitim sürecinden geçen gençler, görevleri süresince de teorik ve pratik eğitime devam ediyor. Hostes adaylarına teorik derslerin ardından kabin simülatöründe yangına müdahale ve kazada yolcu tahliyesi gibi konularda uygulamalı eğitim sunuluyor.

Havacılık sektörü son 13 yılda büyük mesafe kat etti. Gelişen sektörde pilot, kabin memuru ve uçak teknisyeni gibi mesleklere ilgi arttı. Havayolları pilot ve kabin memuru ihtiyaçlarını kurdukları tesisler veya diğer şirketlerle işbirliğine giderek karşılamaya çalıştı. Örneğin THY, bünyesindeki uçuş eğitim merkezi ile yurtiçi ve yurtdışında işbirliğine gittiği eğitim kurumlarıyla pilot ve hosteslerini yetiştiriyor. Atlasglobal Havayolları da kurduğu Atlantik Uçuş Akademisi (AFA) ile pilot ve kabin memuru ihtiyacını karşılıyor. Pegasus Havayolları ise bu alanda büyük bir hamle gerçekleştirdi. Özel havayolları arasında hosteslerin yetiştirildiği ‘kabin simülatörünü’ ilk kez kuran şirket, teorik eğitimleri kendi tesisinde pratiğe dönüştürmeye başladı.

Pegasus Havayolları Kabin Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Özsoy, teorik ve uygulamalı eğitimlerin tekrar edilmesinin, kabin ekiplerinin olası durumlara karşı daha hazırlıklı hale gelmesini sağlayacağını söylüyor. Üniversitelerde kabin hizmetleri meslek yüksekokullarının yanı sıra havacılık eğitimi sunan kurumların da açılmaya başladığını dile getiren Özsoy, kabin simülatörüyle hem ihtiyaçlarını karşılayacaklarını hem de bu donanımı yerli ve yabancı havayolları, meslek yüksekokulları ve eğitim kurumlarıyla paylaşacaklarını dile getiriyor.

pegasus8

Senaryo gerçeğe dönüşüyor

Pegasus Genel Müdürlük binasında, 10 kişilik ekibin 120 saatlik çalışma sonucu kurduğu simülatörde kabinde çıkabilecek her türlü acil duruma karşı yangın söndürme eğitimleri, acil inişte çıkışların kullanılışı ve yolcu tahliyesi, deniz üzeri acil inişlerde suda hayatta kalma teknikleri eğitimleri gibi farklı senaryoların uygulanabildiği eğitimler yapılıyor. Ayrıca uygulamalı servis, diksiyon ve anons eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Yeni teknolojik sistemlerin kullanıldığı kabin simülatöründe görsel ve sesli efektlerle gerçek ortam oluşturuluyor. Kabin ekiplerine, teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra da seçilmiş senaryolarla, uçuşta yaşanabilecek acil durumlar oluşturularak yapılması gerekenlerle ilgili pratik kazandırılıyor. Simülatörde gerçekleştirilen eğitimler, kayıt altına alınıp daha sonra kabin ekiplerine gösteriliyor ve değerlendirmeler yapılıyor.

Uçakta sigara içene ceza geldi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İzmir-Diyarbakır seferinde uçuş ekibinin uyarısına rağmen uçakta sigara içen yolcuya 1000 TL ceza kesildiğini açıkladı. Uçakta davranışları ile uçuş emniyetini tehlikeye düşüren yolcular konusunda SHGM tarafından hazırlanan ‘idari para cezasını düzenleyen yönetmelik’, geçen yıl 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanmıştı. ‘Kural Tanımaz Yolcu’ şeklindeki tanıma göre, ‘uçuşta uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, emniyet kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, diğer yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam edenlerin yanı sıra uçakta sigara içenlere’ bin lira para cezası uygulanıyor.

pegasus9

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.