IATA Genel Müdürü ve CEO'su Willie Walsh

Dünyanın başlıca havayolu şirketleri, yasaklamaların farklılık göstermesi nedeniyle sektördeki belirsizliğin sürdüğünü belirtti.

Dünya yolcu hava taşımacılığı sektörü corona virüsü salgını nedeniyle tarihinin en sert daralmasını yaşamıştı.

Toplam 290 havayolu şirketinin yer aldığı Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ertelenen talep hakkında iyimser açıklamalarda bulunurken, salgın yasaklarının tüketicilerde yarattığı kafa karışıklığı nedeniyle sektördeki kırılgan toparlanmanın yavaşladığına dikkat çekti.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh, “İnsanlar havayoluyla seyahat etmek istiyor. Bunu gösteren güçlü kanıtlarımız var. Ancak bunu yapamıyorlar çünkü uluslararası seyahate kısıtlama getirilmiş durumda” dedi.

IATA uluslararası uçuşların salgındaki zayıf seviyeye kıyasla önümüzdeki yıl iki katına çıkacağını ve salgın öncesi seviyenin yüzde 44’üne ulaşacağı tahmininde bulundu.

Devletlere ait onlarca havayolu şirketinin de yer aldığı kuruluş en fazla uçuşun gerçekleştiği 50 ülkede görülen farklı giriş ve test kurallarının sorun yarattığını açıkladı.“

Kuruluşun Boston’da düzenlediği toplantıya katılmaya çalışan bazı havayolu ve uçak kiralama şirketi yöneticileri bile salgın kısıtlamaları nedeniyle seyahat edemedi ya da karantina için fazladan zaman ayırmak zorunda kaldı.

Havayolu şirketleri aşı olan yolcular için kısıtlamaların kaldırılmasını ve tüm ülkelerde aynı sağlık protokolleri uygulanması çağrısında bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.