Hükümetler artık endüstrinin havacılığı 2050 yılına kadar karbondan arındırma taahhüdüne uyum sağladığı için, IATA’nın Dünya Sürdürülebilirlik Sempozyumu (WSS), havacılığın başarılı bir şekilde karbondan arındırılmasının temel faktörlerini tartışmak ve tartışmak üzere endüstriyi ve hükümetleri bir araya getirecek.

WSS’nin amacı, havacılığın şimdiye kadarki en büyük sorununu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan sürdürülebilirlik uzmanlarından oluşan küresel topluluğu bir araya getirmek ve desteklemek.

Sektör istikrarlı ve düzenli bir şekilde verimlilik iyileştirmeleri sağlamayı başarsa bile, küresel hava yolculuğu talebindeki aralıksız büyüme, onu kamuoyunun, genel medyanın ve hükümet düzenleyicilerinin ilgi odağı haline getirdi. 

Tüm endüstri, havayolları, havalimanları ve seyahat operatörleri tetikte ve çözüm bulma kaygısı gerçek. 

Bu nedenle son birkaç yılda yeni projeler, girişimler ve yatırımlar şeklinde bir hareketlilik yaşandı. Günümüzde herhangi bir rütbe ve fonksiyondaki havacılık profesyonelleriyle, sohbette sürdürülebilirlik konusu ortaya çıkmadan herhangi bir sohbete katılmak gerçekten zor. Belki de en önemlisi, Avrupa Parlamentosu tarafından yakın zamanda onaylanan RefuelEU girişiminin sadece gelecek yeni gelişmelerin habercisi olduğu değişen düzenleyici çerçeveye sektör nasıl uyum sağlayacak ?

Bu aşamada, farklı sektör oyuncuları çok sayıda strateji ve yolu seçmiş olsa da, bilginin akışı ve yenilikçi fikirlerin çapraz verimli olması çok önemlidir. 

120 ülkeden 300 havayolunu bir araya getiren (tüm küresel tarifeli yolcu hava trafiğinin toplam %83’ünü temsil eden) sektör kuruluşu olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), sektörün uzun vadede ayakta kalması ve refahında önemli bir paya sahiptir. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu konuşmada da önemli bir rol üstlendi. 

Kendi koşullarına en uygun çevresel girişim eylemlerini seçmek ve uygulamak çoğunlukla ve nihai olarak bireysel üye havayollarına ait olsa da, IATA bu alandaki en iyi uygulamaların, değerli bilgilerin ve öğrenmelerin yayılmasında kilit bir rol oynuyor.  

IATA, örneğin IATA CO2 Connect karbon ayak izi hesaplayıcısı gibi araçların yanı sıra üyeleri ve daha geniş havacılık ekosistemi arasındaki bilgi akışını kolaylaştıran platformlar ve kanallar da sağlıyor. 

IATA’nın 3-4 Ekim 2023’te Madrid’de gerçekleşecek olan Dünya Sürdürülebilirlik Sempozyumu tam da bunu yapmayı amaçlıyor: havacılığın şimdiye kadarki en büyük mücadelesini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan sürdürülebilirlik uzmanlarından oluşan küresel topluluğu bir araya getiriyor ve destekliyor. 

Dünya Sürdürülebilirlik Sempozyumu, havacılık sürdürülebilirliği alanındaki birçok düşünce liderinin yanı sıra ticari havacılık sektöründe faaliyet gösteren en önemli firmalardaki karar vericileri de bir araya getirecek. 

Konuşmacılar listesinde IATA Genel Müdürü Willie Walsh ve kuruluşun Baş Ekonomisti Marie Owens Thomsen gibi isimlerin yanı sıra Air France, IAG Group, Cathay Pacific gibi birçok büyük havayolunun CEO’ları ve diğer C düzeyindeki yöneticiler yer alıyor. 

Etkinlik aynı zamanda havacılığı karbondan arındırmak için yeni teknolojiler geliştiren yatırımcılar, politika yapıcılar ve start-up’lar da dahil olmak üzere tüm havacılık sürdürülebilirlik ekosisteminin geniş bir temsiline sahip olacak. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.