Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), ülkelerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiyelerine uyması ve Omicron varyantı nedeniyle uygulanan tüm seyahat kısıtlamalarını iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ’ye göre, yeni seyahat kısıtlamaları COVID-19’un uluslararası yayılmasını engellemeyecek ve “yaşamlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturmayacak.” DSÖ, seyahat önlemlerinin yalnızca “Omicron’un epidemiyolojik ve klinik özellikleri hakkında yeni kanıtlar elde edildiğinde” gözden geçirilmesini ve güncellenmesini tavsiye ediyor.

IATA Direktörü Willie Walsh, ülkelerin Omicron varyantına aşırı tepki verdiğini ve ülkelerin hasarı en aza indirmenin ve doğru yola geri dönmenin bir yolunu bulmasını umduğunu söyledi. Walsh, “Bir önlem bir kez uygulamaya konulduğunda, hükümetlerin bu yönde çok sayıda kanıt olsa bile, onu kaldırmayı bırakın, gözden geçirmeyi düşünmesini sağlamak çok zor, ancak Omicron krizinin, IATA’nın hava yolculuğunun 2024’te pandemi öncesi seviyelere dönme tahminlerini etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Walsh açıklamasının devamında, “Avrupa ülkelerinin, önümüzdeki haftalarda tedbirlerin azaltılmasına muhtemelen ihtiyaç duyulacağının sinyallerini verirken, hükümetler ICAO’da verdikleri taahhütlerin gerisinde acilen eyleme geçmeli” vurgusunda bulundu.

Hükümetler Omicron konusunda acele etti

Güney Afrika’da tespit edilen yeni COVID-19 varyantı (omicron) nedeniyle, Asya ve Avrupa’daki ülkeler, Güney Afrika’dan gelen yolcular için sınır kontrollerini sıkılaştırmak için acele etti. Yeni uygulama  Avrupa, Kuzey Amerika, tüm dünyadaki havayolları için kazançlı bir dönem olan kış tatili sezonuna girerken geldi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.