KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, Ercan Havaalanı’nın Türkiye’nin ‘iç hattı’ olması yönündeki projenin imkânsız olduğunu açıkladı.

VERGİLERİ TL’YE SABİTLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Canaltay, vergilerin dövize endekslendiğini, TL ile sabitlenmesinin ise uçak şirketleri ile Türkiye arasındaki anlaşmaya bağlı olduğunu dile getirdi.

Ercan Havaalanı’nın ‘Türkiye’nin iç hattı’ olması gündeme geldi, Başbakan Faiz Sucuoğlu bu adımı ‘vergilerin düşürülmesine’ bağladı, gözler bilet fiyatlarındaki vergi dilimlerine çevrildi.

Yeni Düzen Gazetesinin haberine göre, UBP Hükümeti döneminde, 2013 yılında Ercan’ın özelleştirilmesi sonrasında hayata geçen Hava Limanları Hizmetler ve Limanlar (Ücretleri) Yasası’nda vergiler dövize endekslendi, Türk Lirası’ndaki değer kaybına paralel uçak bileti fiyatları da tırmanışa geçti.

Yolcuların yalnızca vergi ödediği ücretin 528 TL’yi bulduğu ortaya çıktı.

1 TL’ye Ercan-İstanbul-Ercan uçuşu alan bir vatandaş, Ercan’dan çıkış vergisi olarak havaalanı işletmesine 17.40 Euro hizmet bedeli ödüyor, 0.66 Euro da diğer giderlerle ilgili ödeme yapıyor. Bu rakam toplamda 18.06 Euro’ya denk geliyor.

İstanbul’dan Ercan Havaalanı uçuşunda ise İstanbul’daki havaalanı işletmecisine 16 Euro vergi ödüyor.

Bu rakamla birlikte toplam yolcu vergisi 34.06 Euro yani 528 TL’yi buluyor.

Vergilerin döviz cinsi üzerinden alınması nedeniyle söz konusu rakam sıklıkla değişkenlik gösterebiliyor.

Söz konusu ücretlere konma, konaklama, akaryakıt ikmali, yaklaşma ve aydınlatma ücreti dahil değil.

MADDE MADDE ÜCRETLER

  • Ercan-İstanbul-Ercan uçuşu alan bir vatandaş, Ercan’dan çıkış vergisi olarak havaalanı işletmesine 17.40 Euro hizmet bedeli ödüyor, 0.66 Euro da diğer giderlerle ilgili ödeme yapıyor. Bu rakam toplamda 18.06 Euro’ya denk geliyor.
  • İstanbul’dan Ercan Havaalanı uçuşunda ise 16 Euro İstanbul’daki havaalanı işletmecisine vergi ödeyen vatandaş, yolcu vergisi olarak 34.06 Euro yani 528 TL ödüyor.
  • Havayolu şirketi her 1000 kilogram için havaalanı işletmecisine 4 Euro ‘konma ücreti’ ödüyor. 
  • Konaklama ücreti olarak da her 1000 kilogram için 1 buçuk Euro ödeme yapıyor.
  • Havaalanında akaryakıt ikmal hizmeti alan şirketlerden de akaryakıt ikmali imtiyaz ücreti alınıyor. Bu ücret satılan her 1000 (bin) litre için 4 Euro.
  • Ayrıca, hava limanlarında hava araçlarına itfaiye tarafından verilen emniyet tedbiri hizmetleri için Daireye, her bir saat veya kesri için 50 Euro emniyet tedbiri hizmeti ücreti de ödeniyor.
  • Havayolu şirketi, daireye her konma için yaklaşma ücreti olarak 25 Euro ödeme yapıyor.
  • Havaalanı işletmecisi ayrıca şirketlerden aydınlatma ücreti de alıyor. Aydınlatma ücreti gün batımı ile gün doğumu veya görüş durumuna göre aydınlatma sistemlerinin çalıştığı saatlerde her konma veya kalkışın sadece birisi için 35 beş Euro olarak belirlendi.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.