Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçağı filosunda 1985 yılından beri mevcut tek motorlu 11 adet M-18 Dromader uçaklarının 2012 yılı sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yaptığı denetlemeler sırasında bulduğu çok sayıda aksaklık nedeniyle Kurumun bakım yetkileri askıya alınınca yerde kalması ve  bir daha havalanamayarak Kasım 2014’te emekli edilmesinin hikayesini  6 Temmuz’da yazmış ve sormuştum.( THK’nın Dromaderları Neredesiniz?)

Bakın neredeymiş, ne haldeymiş !

 İnönü ‘de neler oluyor?

Faal olan 2 ya da 3 planörle sadece başlangıç eğitimleri sürerken Wilga’lar nerede, faal mı? Dolayısiyle yalnız uçuşların yapılamadığı, üstüne üstlük 5 yıldır planör lisansı bile verilemediği doğru mu?

Şubat 2017’de SHGM’den bu branşta yetki alınmışken,bundan böyle planör eğitimi tüm süreçleriyle ne zaman icra edilmeye başlanacak?

THK bilgi edinilmesi açısından tam bir kapalı kutu. Kurumsal  anlamda bu sorulara bir yanıt alır mıyız bilmiyorum ama sormak bizden.

*

Diplomalı Şoförler DHMİ’den Nitelikli Alım Bekliyor

Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlığı) ön lisans programı mezunları Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nce açılan kadrolarda kendilerine yer verilmesi istiyor.

Yaklaşık 20 yıldır çeşitli üniversitelerde ön lisans programı olarak yer alan Otobüs Kaptanlığı (Şoförlüğü) Programı mezunları Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yapılan şoför kadrosu ilanlarında tercih edilmek istiyorlar ama  özel nitelikli kadro elemanı olarak değil de genel nitelikli eleman olarak değerlendirilmesini haksızlık olarak görüyorlar.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ‘de bu konuyu TBMM’de bir yazılı soru önergesiyle  gündeme taşımış.

2017 yılı içinde bir plan dahilinde istihdam edilmesi düşünülen adayların işe alınması halinde, gerek yer emniyetinin sağlanması, gerekse meslek yüksek okullarından uygun işe uygun personel alımı  ve liyakat esasının hayata geçirilmesinde DHMİ Yönetim Kurulunun duyarsız kalmayacağını düşünüyorum.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. DHMİ Şoför alımında otobus şoförlüğü (kaptanliği) bölümünden alinmalidir.2017 yılında bakanlık tarafından verilen sözün tutulmasını bekliyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.