Fransa’nın Mısır’a sattığı helikopter ve tank taşıma kapasitesine sahip, yaklaşık bin asker kapasiteli Mistral gemilerinin ikincisi İskenderiye askeri limanına ulaştı.

170 Mısırlı denizci ve geminin komutası için eğitim veren 50 Fransız askerinin de içinde bulunduğu “Cemal Abdül Nasır” ismi verilen gemisinin ardından ikinci Mistral gemisi 23 Haziran’da İskenderiye limanına ulaştı.

Rusya’nın sipariş ettiği ancak Ukrayna krizi nedeniyle Fransa’nın bu ülkeye satışını askıya aldığı iki savaş gemisi, 950 milyon euro karşılığında Mısır’a satılmıştı.

Fransa, 1 milyar 200 euro karşılığında Rusya için dört yılda ürettiği bu iki savaş gemisinin teslimatını askıya alınması için başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerinin yoğun baskısıyla karşılaşınca satıştan vazgeçmişti.

24 ADET RAFALE SATMIŞTI

Fransa geçen yıl Mısır’a 24 adet Rafale savaş uçağı da satmıştı. 5.2 milyar dolarlık paket anlaşma, Mısır ordusuna 1 adet çok amaçlı FREMM fırkateyni ve MBDA füzelerinin teslim edilmesini de kapsıyordu. Uçakların bir bölümüyle fırkateynin teslimi kısa süre önce gerçekleşmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.