Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök, hayallerini süsleyen pilotluk rüyasına tüm zorluklara rağmen ulaştı. Yine o çok sevdiği mesleğini yaparken şehit oldu. Gök, vefatının 18’inci yılında dualar ile anılıyor.

1977 kışında Burdur-Bucak’ta dünyaya gelen Ayfer Gök, henüz 1 yaşındayken, kamyon şoförü olan babasını kaybetti. Annesi Ümmügülsüm Gök, 4 kız çocuğuyla tüm sorunlara göğüs gerdi, çocuklarına hem annelik, hem de babalık yaptı. Anne Gök çocuklarının eğitimi için her şeyi üstlendi.

Hayalinden vazgeçmedi

Lise öğrencisi olan ve hayatında bir kez bile uçağa binmeyen Ayfer, Antalya Havalimanı’ndan kalkıp Bucak üzerinden geçen uçakları hayranlıkla izler, arkadaşlarına ‘‘Bir gün ben de onların içinde olacağım’’ derdi.

Astsubay olan amcası Kemal Gök sayesinde Ayfer’in bu hayali askeri pilotluğa dönüştü. İlk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin Matematik Bölümü‘nü kazandığı halde hayallerinin peşinden gitti. Hedefine Hava Harp Okulu’nu koyan Ayfer, çok çalıştı.

Anne Gök: Allah, kimsenin başına vermesin. Evlat acısı başka. Tüm şehit annelerinin acılarını aynen yaşıyorum.

1994 yılında teğmen adayı olarak eğitimine başladı. Hava Harp Okulu’ndaki 4 yıllık eğitimini 1998 yılında iyi dereceyle bitiren Ayfer Gök, daha sonra Çiğli Ana Jet Üssü’nde 2 yıl uçuş eğitimi aldı.

3 Kasım 2000’de ise Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde göreve başladı.

Konya’da şehit oldu
9 Şubat 2001 tarihinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında, F-5A uçağı ile eğitim uçuşu sırasında Konya’nın Daran köyü yakınlarında düştü. Teğmen pilot Ayfer Gök şehit oldu. Hacısarılar Mezarlığına defnedildi.

Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök, ölümünün on sekizinci yılında dualarla anılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.