Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil Havacılıkİngiltere Hükümeti, göçmenleri Ruanda uçaklarına zorla bindirmek için özel hangar kiraladı

İngiltere Hükümeti, göçmenleri Ruanda uçaklarına zorla bindirmek için özel hangar kiraladı

İçişleri Bakanlığı’nın, güvenlik görevlilerinin sığınmacıları Ruanda’ya giden uçaklara zorla bindirme pratiği yapmaları için bir uçak hangarı ve sahte bir uçak kiraladığı ortaya çıktı.

Hükümet sınır dışı etme uçuşlarını başlatmaya hazırlanırken, güvenlik görevlileri sorun çıkaranlarla başa çıkabilmek için özel eğitim programlarına tabi tutuluyor.

The Times’ın haberine göre göçmenler, İçişleri Bakanlığı’nın onları uçağa bindirirken karşılaşmalarını beklediği senaryoları taklit etmeden önce, bir hava üssündeki gözaltı tesisinden teker teker çıkarılacak.

Personelin alıştırma yaptığı senaryolar arasında göçmenlerin uçaklara binmeyi şiddetle reddetmesi, uçuşları engellemek için Yokoluş İsyanı tarzı “ölü taklidi” protestoları ve hatta hava üssü dışındaki kampanyacıların kirli protestoları yer alıyor.

The Times’ın haberine göre İçişleri Bakanlığı sınır dışı edilecek her göçmen için 5 memura ihtiyaç duyulacağına inanıyor.

Eğitim, normalde yapım şirketleri tarafından film stüdyosu olarak kullanılmak üzere kiralanan bir uçak hangarında gerçekleştiriliyor.

İçişleri Bakanlığı gazeteye yaptığı açıklamada, refakatçilerin “Birleşik Krallık’ta bulunma hakkı olmayan kişileri sınır dışı etmenin zorluklarına profesyonelce” yanıt verebilmelerini sağlamak için bunun hayati önem taşıdığını söyledi.

Bir sözcü şunları ekledi:

Bu, refakatçilerin farklı senaryolarla başa çıkmak için ihtiyaç duydukları becerilere sahip olmaları için uygulama oturumlarını içeriyor. Sınır dışı etme faaliyetlerini artırdıkça yeni refakatçilerin gerekli eğitim olanaklarına sahip olmalarını sağlamaya devam edeceğiz.

Eğitim, Rishi Sunak’ın uçakları bir an önce yerden kaldırmak için Lordlar Kamarası’yla mücadeleye hazırlandığı sırada ortaya çıktı.

Sınır dışı etme planının ilk duyurulmasından neredeyse iki yıl sonra Sunak, sığınmacıların nihayet Doğu Afrika ülkesine sınır dışı edilmesini sağlayacağına inandığı bir yasa tasarısını hızla geçirmek istiyor.

Başbakan perşembe günü yaptığı açıklamada tartışmalı planının “acil bir ulusal öncelik” olduğunu belirtti  ve üst meclise “Şimdi bu tasarıyı geçirme zamanı” dedi.

Ancak daha önceki girişimleri Yüksek Mahkeme tarafından engellenmiş olmasına rağmen ülkeyi sığınmacıların gönderilmesi için güvenli bir yer olarak kabul eden Ruanda’nın Güvenliği yasa tasarısına meclis üyelerinin itiraz etmesi bekleniyor.

Başbakanın karşılaştığı muhalefetin büyüklüğünün bir işareti olarak, önde gelen avukat ve bağımsız parlamenter Alex Carlile tasarıyı “totalitarizme doğru bir adım” diyerek kınadı.

Sunak, Ruanda’ya uçuşların nihayetinde ne zaman başlayacağını söylemiyor ve bu sonbaharda yapılması beklenen genel seçimden önce uçuşların başlayacağını taahhüt etmiyor.

Ancak Hükümet,  ilk uçakların bu bahar havalanması için bir zaman çizelgesi planladığında ısrarcı.

Muhafazakar Partili eski bakan  Jacob Rees-Mogg, olası yasal zorluklar nedeniyle sınır dışı işlemlerinin seçimlerden önce gerçekleşmesinin “muhtemel olmadığını” düşündüğünü söyledi.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...