Londra’dan Ercan’a giden yolcuların Türkiye’ye indiğinde yeni bir güvenlik kontrolü için uçaktan inme ihtiyacı hafifletilecek.

31 Ekim 2022’den itibaren AnadoluJet, touchdown uçuşlarına yeniden başlayan ilk havayolu olacak. Bu, Londra Stansted Havalimanından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Ercan Havalimanı’na gece seferlerinde bulunan yolcuların, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiğinde uçakta kalabilecekleri anlamına geliyor.

AnadoluJet’in iniş uçuşları, İngiliz Hükümeti’nin 2017 yılında Ercan’dan İngiltere’ye uçan tüm havayolları için uygulamaya koyduğu iniş politikasıyla zorlanan yaşlılar, hareket sorunu olanlar ve küçük çocuklu aileler başta olmak üzere yolcular için daha hızlı ve kolay yolculuklar anlamına gelecek.

Kıbrıslı Türk aktivistler tarafından başlatılan bir kampanyada, geçen yıl yüzlerce İngiliz milletvekilinin gemiden indirme kuralı ve yolcuların yaşadığı zorluklar hakkında temasa geçtiği görüldü. Chingford ve Woodford Green Milletvekili Sir Iain Duncan, Edmonton Milletvekili Kate Osamor ve Enfield Kuzey Milletvekili Feryal Clark da dahil olmak üzere birçok milletvekili Kuzey Kıbrıs’a Doğrudan Uçuş kampanyasını açıkça destekledi .

Seyahat acentesi Diplomat Travel’ın bir sözcüsü T-VINE’a şunları söyledi: “AnadoluJet’in bu kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Pek çok insan touchdown uçuşlarına geri dönmek istemişti. Bu, yolcuların [Türkiye’deki uçakları] değiştirmekle zaman kaybetmek zorunda olmadığı anlamına geliyor, bu da özellikle yürümenin çok olduğu büyük İstanbul Havalimanı’nda kötü.”

Sözcü, “Uçak yaklaşık 30 dakika ineceği için uçuş süreleri çok daha hızlı olacak, böylece yolcular yolculuklarında yaklaşık 2 saat kazanacaklar” dedi. Green Lanes’in köklü seyahat acentesi Palmers Green, AnadoluJet uçuşlarının müjdesini bugün erken saatlerde bir mail atarak müşterilerine vermişti.

AnadoluJet şu anda Stansted Havalimanı’ndan Türkiye’ye günde iki kez uçuyor. İniş gecesi uçuşları İngiltere saatiyle 23.25’te Stansted’den hareket edecek ve yerel saatle 07:25’te Ercan’a varacak.

Diplomat Travel, AnadoluJet’teki touchdown uçuşlarının maliyetinin 415 £ ‘dan, Pegasus Airlines’ın inişli uçuşlarının ise 295 £ ‘dan başladığını söyledi.

İniş uçuşlarının daha yüksek maliyeti, Ercan’a uçan havayolları için mevcut karlılık eksikliğini yansıtıyor ve İngiltere’nin iniş kuralını getirmesinden bu yana beş yolcudan en az biri adanın güneyindeki havaalanları üzerinden doğrudan Kıbrıs’a uçan havayollarına geçiyor.

İngiliz havacılık ve güvenlik kuralları nedeniyle, KKTC’den Birleşik Krallık bağlantılı tüm uçuşlar için iniş kuralı yürürlükte kalır. İngiliz yetkililerin 2017’deki zorunlu geçiş zorunluluğunun gerekçelerinden biri de Ercan Havalimanı’ndaki “güvenlik endişeleri”ydi. Bu yılın Kasım ayında yeni Ercan Havalimanı terminali açıldığında bu sorunun ortadan kalkması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.