Türkiye’nin 2023’te hangardan çıkarmayı ve 2025’te ilk uçuşunu yapmayı hedeflediği yerli savaş uçağı için çalışmalar sürerken projede yurtdışından da mühendis çalıştırılmasına karar verildi. Bunun için İngiltere’de verilen iş ilanıyla milli muharip uçağın tasarım, motor, yakıt sistemleri, iniş takımları gibi bölümleri üzerinde çalışacak mühendisler aranıyor. Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde sadece NATO üyesi ülke vatandaşı olan mühendisler görev alabilecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda TF-X ismi verilen özgün 5. nesil savaş uçağı üretilmesi amacıyla başlatılan MMU projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile İngiliz BAE Systems arasında 2017’de işbirliği sözleşmesi imzalanmış, bu kapsamda BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, TUSAŞ tesislerinde Türk mühendislerle birlikte çalışmaya başlamıştı. Başlangıçta MMU projesiyle “yurtiçi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulmasının hedeflendiği” açıklanmasına karşın proje için Türk mühendislerin yanı sıra yabancı mühendis arayışı ortaya çıktı. MMU projesinde çalıştırılacak yabancı mühendisler için Fransa merkezli uluslararası danışmanlık şirketi Expleo aracılığıyla İngiltere’de iş ilanı verildi. İngiltere’de iş ilanı yayımlayan internet sitelerinde yer alan ilanlarla “Türkiye’de devam eden 5. nesil muharip uçak projesinde çalışmak üzere” mühendisler arandığı duyuruldu.

MMU için kıdemli aeroelastisite, iniş takımı üzerinde çalışacak sistem tasarım, yakıt sistemleri, sistem güvenlik, silah ve uçuş kontrol sistemleri için kurulum tasarım, hidrolik güç sistemleri tasarım, uçak motoru performansı üzerinde çalışacak mühendisler aranıyor. Havacılık sanayinde tecrübe sahibi olmak başvuru için önkoşullar arasında yer alırken iş için verilecek ücret, tecrübe durumuna göre saatlik 70-90 sterlin (860-1100 TL) arasında değişiyor. Bazı mühendislikler için İngiltere’nin güvenlik soruşturmasından geçmek şart koşulurken bazı mühendislikler için de NATO üyesi ülke vatandaşı olmak ve vatandaşı olduğu ülkenin güvenlik soruşturmasından geçmiş olmak şartı bulunuyor. İlanlarda, NATO üyesi ülke vatandaşı olmayan kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.