Meksikalı düşük maliyetli havayolu şirketi Interjet’in kurucu ortağı ve eski başkanı Miguel Aleman hakkında vergi kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanma emri çıkarıldı.

Aleman’ın nerede olduğu bilinmiyor, ancak bazı kaynaklara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığı bildiriliyor.

Aleman, Maliye Bakanlığı tarafından 66 milyon pesoyu (3 milyon dolar) zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

2005 yılında kurulan Interjet, müşterilerine tam hizmet verirken ucuz biletler sunarak hibrit bir iş modeli seçmiş ve kısa sürede Meksika’nın en büyük operatörlerinden biri haline gelmişti. Şirketteki mali sıkıntılar, aksini iddia etmesine rağmen Interjet’in “etkili bir şekilde iflas etti” olarak anıldığı 2019 yılında manşetlere çıkmaya başladı.

O zamandan beri Airbus A320 filosunun çoğu, ödeme eksikliği nedeniyle kiralama şirketleri tarafından geri alındı. Şirket, bakım sağlama ve yedek parça temin etmedeki zorluklar nedeniyle yer çekilen Sukhoi Superjet 100’lerini yeniden işletmeye almak zorunda kaldı.

Interjet, SSJ100’ün Rus olmayan tek operatörü.

Interjet, devam eden COVID-19 salgınından kaynaklanan finansal sıkıntıları nedeniyle Aralık 2021’den bu yana faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Havayolu halen alacaklılarıyla bir anlaşmaya vararak operasyonlarına devam etmeyi umuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.