ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Patriot sisteminin Irak’ta konuşlandırılması için Iraklılar’ın iznine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Esper, Irak’ın Amerika’ya yeşil ışık yakması durumunda Patriot bataryalarının nereye yerleştirileceği meselesiyle ilgili anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması gerektiğini de kaydetti.

”Irak’taki üste Patriotlar olsaydı İran’ın füzeleri vurulurdu”

Esper ve Pentagon’daki diğer üst düzey yetkililer, Ocak ayı başında İran’ın Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu Ayn El Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırısında en az 64 Amerikan askerinin ağır beyin sarsıntısı geçirmesi üzerine Irak’ta Patriot füzelerine ihtiyaç olduğu konusunda ısrar ediyor. Daha önceki rapora göre 50 Amerikan askerinin yaralandığı bildirilmişti.

Bu 50 vakaya geçen haftadan bu yana 14 yeni vaka daha eklendi.

Savunma Bakanlığı yetkililerine göre geçen hafta Perşembe gününden itibaren saldırıdan etkilenen askerlerin 39’u, Irak’taki görevlerinin başına döndü. 21 asker tedavi ve değerlendirme için Almanya’ya gönderildi, sekiz asker ise Amerika’ya geri döndü.

Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, İran’ın Ayn El Esad üssüne düzenlediği saldırıda son derece ciddi silahlar kullandığını söyledi.

Milley, ”Eğer Ayn El Esad üssünde ya da Erbil’de bir Patriot müfrezesi olsaydı İran’ın balistik füzeleri vurulabilirdi” dedi.

Bakan Esper ve General Milley, Savunma Bakanlığı’nın İran füzelerinin menzilindeki Amerikan askerlerini korumanın başka yollarını da aradıklarını kaydetti.

Başkan Trump’ın askerlerin geçirdiği beyin travmasını ”baş ağrıları” olarak geçiştirmesi ise eleştirilere neden olmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.