İran ile ticaret yapma hevesinde olanlar ve İranlı yetkililer, Amerika’nın yeni yaptırım kararıyla adeta şaşkına dönmüş durumdalar. Ancak bu karar, İran’ın bölgedeki ağırlığını artırmasını frenleyecek, Ortadoğu’da dengelerin ani değil, yavaş yavaş oluşmasına katkı sağlayacaktır.

ABD Başkanı Obama’nın, nükleer anlaşmaya rağmen İran ile Amerika arasındaki anlaşmazlıkların tamamının çözülmediğine dikkat çekmesinin bakın ne gibi sonuçları olacak.

İran, petrol satarak ekonomisini güçlendireceği hesapları yaparken, sattığı her varil petrolle de fiyatların daha aşağıya inmesine katkı sağlayacak. HattaOrtadoğu’da etkin olmaya çalışan Rusya’nın, muhalif grupları destekleyen Körfez ülkelerinin ekonomik anlamda daha da çökmesine sebep olacak. Nasıl? Ambargonun kaldırılması, bir taşla birkaç kuş avlamak gibi değil mi?

ABD Hazine Bakanlığı’nın İran’ın balistik füze programı sebebiyle uygulamaya başladığı yaptırımlar, Ruhani’nin, “İran dünyayla ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı”sözlerini de kursağında bırakmış gibi görünüyor.(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.