İran, daha önce almak istediğini açıkladığı 114 siparişi resmileştirdi. Airbus’a 114 uçak sipariş eden İran, ABD’li Boeing’e de sipariş vermeye hazırlanıyor.

İran Ulaştırma Bakanı Abbas Ahundi dün yaptığı açıklamada ülkesinin AB’li uçak üreticisi Airbus ile büyük ölçekli uçak alımı konusunda anlaştıklarını duyurdu. Ahundi toplam 114 adet uçak alımını kapsayacak anlaşmanın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin çarşamba günü Fransa’ya yapacağı resmi ziyaret esnasında duyurulacağını söyledi. Söz konu uçaklar arasında Airbus’ın iki katlı dev uçağı A380’den de 8 adet olacağı duyuruldu. Açıklamalarda toplam 10 milyar dolarlık alışverişin ülkenin bu alanda atacağı son adım olmayacağı açıklanarak benzer bir anlaşmanın ABD’li uçak üreticisi Boeing ile de söz konusu olabileceği dile getirildi. İran Ulaştırma Bakan Yardımcısı Asgar F. Kashan’ın açıklamalarına göre ülkenin gelecek 5 yıl içerisinde 500 yolcu uçağına ihtiyacı olacak. Bu arada İran Hava Yolları’nın elinde halen 200 uçağın bulunduğu ancak bunlardan ancak 150’sinin uçabilecek durumda olduğu belirtiliyor. Ancak bu uçakların da ortalama 25 yaşında olması filonun tamamının yenilenmesini gerektirdiğini gösteriyor. Ülkenin yolcu uçağı filosunun yanı sıra hava sahasını kontrol eden tüm elektronik sistemleri de 250 milyon dolarlık bir yatırımla yenileyeceği açıklandı.

HAVA SAHASINA 250 MİLYON DOLAR

Ülkenin yolcu uçağı filosunun yanı sıra hava sahasını kontrol eden tüm elektronik sistemleri de 250 milyon dolarlık bir yatırımla yenileyeceği açıklandı. Gelen bilgilere göre bölgede yaşanan çatışmalar pek çok uçağın İran hava sahasına girmesine ve trafiğin yoğunlaşmasına neden oluyor. (Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.