Kanada’da bir mahkeme, 2020’de Tahran yakınlarında düşürülen uçakta ölen altı kişinin ailelerine faiziyle 84 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Ontario eyaleti Yüksek Adalet Mahkemesi kararı, ölen altı kişinin eşlerini, kardeşlerini, çocuklarını ve yeğenlerini kapsıyor.

PS752 sefer sayılı Ukrayna Havayolları’na ait uçak, kalktıktan sonra iki füzeyle düşürülmüştü. İran, uçağın bir Amerikan füzesiyle karıştırıldığını söylemişti. Uçaktaki 176 yolcu ve mürettebatın hepsi ölmüştü.

Ölenler arasında 55 Kanada vatandaşı ve Kanada’da ömür boyu oturma hakkına sahip 35 kişi vardı. Kurban yakınları, olaydan sorumlu tuttukları İranlı ve diğer ülkelerin yetkililerine dava açmıştı.

Paranın İran’dan nasıl alınacağı belirsiz. Kurban yakınlarının avukatı olan Mark Arnold, ekibinin, Kanada ve ülke dışındaki petrol tankerleri de dahil İran devletine ait varlıklara el koymaya çalışacaklarını söyledi.

CBC’nin haberine göre, bu tazminat kararı, kurban yakınları adına bir ilk niteliği taşıyor. İran adına mahkemede savunma yapılmadı.

Kanada hükümetinin geçen yıl yayımladığı bir raporda, uçağın düşürülmesinden “tamamen İran’ın sorumlu olduğu” ve olayın “beceriksizlik” ve “pervasızlık” sonucu yaşandığı kaydedilmişti.

İran makamları 8 Ocak 2020’deki olayın hemen ardından sorumluluğu reddetmişti.

İran’ın sorumluluğuna dair kanıtlar ortaya çıkmaya başlarken, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, bir hava savunma biriminin Boeing 737-800 tipi yolcu uçağını bir Amerikan füzesiyle karıştırdığını söylemişti.

Ülkenin Amerikan kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak’taki iki askeri üsse daha yeni balistik füze fırlatmış olmasından dolayı, İran’ın hava savunma sistemleri yüksek alarm düzeyindeydi.

Füzeler beş gün önce General Kasım Süleymani’nin bir Amerikan insansız hava aracı saldırısında öldürülmesine misilleme için fırlatılmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.