Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İş jetleri üretim ve teslimat sürecinde düşüş var

Genel Havacılık İmalatçıları Derneği (GAMA) tarafından pazartesi günü açıklanan bilgilere göre, 2023’ün ilk çeyreğinde iş jeti teslimatları geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse değişmeden kalırken, turboprop teslimatları yüzde 6’dan fazla arttı.

Üreticiler, 2023’ün ilk üç ayında bir yıl öncesine göre bir düşüşle 117 jet teslim ederken, aynı sayı turboproplar için yedi birimlik bir artışı temsil ediyor. Bununla birlikte, üst düzey basınçlı turboprop segmenti, 2023’ün ilk çeyreğinde iki teslimat daha azla yüzde 5 oranında düştü. Toplam uçak faturaları, yıldan yıla yüzde 3,5 azaldı.

Çoğu jetlerin OEM (original equipment manufacturer) teslimat toplamları, 2022 rakamlarına eşit veya 2023’ün ilk çeyreğinde biraz daha düşüktü, ancak özellikle çok hafif jet kategorisinde bazı istisnalar vardı. Cirrus, tek motorlu SF50 Vision Jet’in yıldan yıla teslimatlarını hızlandırdı ve bu yılın ilk çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine göre yedi adet daha teslim etti.

Daher ve Piper, 2022’nin ilk çeyreği teslimat toplamlarını iyileştiren tek basınçlı turboprop üreticileriydi; birincisi bu yılın ilk üç ayında üç tek motorlu TBM daha teslim etti ve ikincisi M600 toplamını geliştirdi.

Türbinle çalışan helikopterler için, segmentteki teslimatların 2022’nin ilk çeyreğinde 100’den bu yılın aynı döneminde 153’e çıkarak yüzde 50’den fazla artmasıyla haberler daha sağlamdı. Toplam rotorcraft faturaları, çeyrek için yaklaşık yüzde 60 artarak 800 milyon dolara yükseldi. Airbus Helicopters, çeyrekte 14’ten 30’a yükselen teslimatlarla H125 üretimini iki katından fazla artırarak, yıldan yıla üretiminde yüzde 88’lik bir artış gördü. Leonardo, 2022 dönemine göre 12 adet daha fazla birim teslim ederek teslim ettiği AW119Kx uçaklarının sayısını neredeyse üç katına çıkarırken, Robinson Helicopter, 2022’nin ilk çeyreği olan toplam 21 olan R66 üretimini 10 artırdı.

GAMA başkanı ve CEO’su Pete Bunce, “Özellikle sürekli tedarik zinciri, iş gücü ve Kuzey Amerika düzenleyici süreç zorlukları ışığında, genel havacılık imalat endüstrisinin devam eden sağlığı cesaret vericidir” dedi. “Üreticilerimiz, güvenliği ve yakıt performansını daha da artıran ileri teknolojiler içeren yeni uçaklarla bu gelişen ürün talebini karşılamaya odaklanıyor.” İş havacılığı endüstrisinin sürdürülebilirlik için bir kuluçka merkezi işlevi gördüğünü kaydetti. Avrupa’da iş havacılığına yöneltilen miyop, mantıksız saldırılara karşı koyarken, Cenevre’deki EBACE ve Paris Airshow’un da odak noktası olacak.”

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR