Ana Sayfa Havacılık Haberleri İskandinav taşıyıcı SAS, pilot grevlerini duyurduğu için para cezasına çarptırıldı

İskandinav taşıyıcı SAS, pilot grevlerini duyurduğu için para cezasına çarptırıldı

0

SAS, şirketin resmi bir basın açıklaması yayınlamadan dakikalar önce pilot grevler hakkında bazı gazetecilere bilgi verilmesinin ardından Stockholm borsası tarafından para cezasına çarptırıldı.

Şu anda Bölüm 11’de yeniden yapılanma sürecinde olan SAS ve pilotları, grevleri önlemek için son dakika çabasıyla Temmuz ayında arabuluculuğa kilitlendi. Arabuluculuk sona erdiğinde ve grevlerin devam ettiği netleştiğinde, arabuluculuk sitesindeki muhabirler bu bilgiyi çabucak aldı.

Havayolu, mümkün olan en kısa sürede düzenleyici bir basın açıklaması yayınladığını, ancak teknik nedenlerin, haberin saha muhabirlerine ulaşmasından birkaç dakika sonra yayınlanması anlamına geldiğini açıkladı.

Havayoluna ABD’de açılan Bölüm 11 iflas koruması için açılan dosyası üzerinde görüşmeler devam ediyor.

SAS 23 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Haberlerin medyaya düzenleyici basın açıklamasının yayınlanmasından birkaç dakika önce ulaşması elbette çok talihsiz” dedi. Stockholm  Borsası disiplin komitesi bu nedenle SAS’ın yıllık kazancına eşdeğer bir para cezası verdi.

Borsaya kayıtlı şirketler, finansal sonuçlar, satın almalar veya havayolları söz konusu olduğunda pilot grevleri gibi hisse fiyatlarını etkileyebilecek hassas bilgilerin yayınlanmasına ilişkin katı kurallara tabi.

SAS’taki pilot grevleri  Temmuz ayında 15 gün sürdü ve 4 bin uçuşun iptal edilmesine yol açtı ve şirkete milyonlara mal oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.