Antalya’daki teorik eğitim bölümünü de Isparta’ya taşımaya hazırlanan Erah Uçuş Okulu Genel Müdürü Erdoğan Cabıoğlu Isparta’nın, İstanbul ve Antalya’nın ardından Türkiye’nin havacılık üssü olmaya aday bir yapısı olduğunu söyledi.

Isparta’da havacılığın gelişimi için tüm şartların uygun olduğuna dikkat çeken Cabıoğlu, Isparta’da bu noktada TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılması planlanan uçak bakım bölümünün mutlaka açılması gerektiğine dikkat çekti. Meslek lisesinde uçak bakım bölümü, Keçiborlu MYO’da havacılık bölümü, SDÜ’de 4 yıllık Havacılık bölümü açılması ile sektörün gelişmesinde ihtiyaç olacak eleman konusunun da çözüleceğine dikkat çekerek “Havacılık Türkiye’de gelişen bir sektör. Dünyada %3-5 oranında bir büyüme yaşanırken bizde %25-30 düzeyinde bir büyüme görüldü. Bu büyüme halen daha devam ediyor. Isparta elindeki avantajı değerlendirmelidir” diye konuştu.

HAVACILIK HIZLA YÜKSELİYOR

Türkiye’de Havacılığın dünyadan daha hızlı büyüdüğünü belirten Erah Uçuş Okulu genel Müdürü Erdoğan Cabıoğlu Anyalya’da bulunan teorik eğitim merkezini de Isparta’ya taşımaya hazırlandıklarını söyledi. Sektör geliştikçe eleman ihtiyacının da arttığını söyleyen Cabıoğlu “Gelişen bir sektör olduğu için ara eleman ihtiyacı da oldukça fazla. Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra havacılık dünyada ki gelişmeden daha hızlı bir gelişme gösterdi. Dünyada %3-5 oranında bir büyüme yaşanırken bizde %25-30 düzeyinde bir büyüme görüldü. Bu büyüme halen daha devam ediyor. Türkiye’de toplam yolcu uçağı sayısı 100-150 iken bu 600’e yaklaştı. Böyle olunca hem kabin hem kokpit hem de bakım personeli ihtiyacını artırdı. Bu noktada bakıla ilgili teknik elemanların yetişmesini sağlayacak meslek lisesinin oluşturulması büyük önem taşıyor. Biz bu noktada Isparta’da uçak bakım bölümünün teknik lise bünyesinde açılmasından yanayız ve bize düşen bir görev olursa da elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

ISPARTA’NIN ŞARTLARI UYGUN

Erah uçuş Okulu genel Müdürü Cabıoğlu Isparta’nın havacılığın gelişimi konusunda elverişli olduğunu ifade ederek “Biz Isparta’da uçakları kullanan pilotları yetiştiriyoruz. Fakat bu işi sadece Ispartalı olduğumuz için değil, Isparta’nın havacılık konusunda şartlarının oldukça uygun olması nedeniyle Isparta’da yapıyoruz. Bölgenin coğrafi konumu, iklim şartları havacılık konusunda gelişmeye müsait. Süleyman Demirel Havalimanında bizim uçuş okulumuzun yanında bakım hangarı var. Bu bakım hangarında Atlas havayollarının bakım üniteleri var. Aynı zamanda ambulans helikopterlerinin bakım üniteleri ve boya üniteleri var. Aynı zamanda havalimanın yanına Kara Havacılık Okulu taşınıyor. Kara Havacılık Okulu da faaliyete geçtikten sonra hem uçak hem de helikopter konusunda eğitimler yapacak. Isparta havacılık noktasında gelişen bir bölge. Uçak bakım konusunda meslek lisesinde bir bölümün açılması bu noktada gerçekten önemli” şeklinde konuştu.

HAVACILIK MERKEZİ OLMAYA ADAY

Isparta’nın şuan itibari ile İstanbul ve Antalya’nın ardından bir havacılık merkezi olabilecek potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Cabıoğlu “Isparta’da havalimanın olması bulunmaz bir nimet yolcu taşınma konusunda çok aktif görülmese, hava yolları şirketleri aldıkları pilotların eğitimlerini burada yaptırıyor, biz 15-16 uçakla sürekli eğitim yapıyoruz. Bunun yanında charter uçuşları ile 5-6 ay boyunca İran’dan yolcular Süleyman Demirel Havalimanına iniyor. Isparta bir anlamda İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin havacılık merkezi olmaya aday bir il” ifadelerini kullandı.

4 YIL ÖNCE ÖNERMİŞTİK

SDÜ bünyesinde havacılık MYO’nun açılmasını 4 yıl önce önerdiklerini söyleyen Cabıoğlu “Biz bundan 4 yıl önce SDÜ’de havacılık bölümünün açılması gerektiğini dönemin idarecilerine söylemiş ve destek vermeye hazır olduğumuzu söylemiştik. Şimdi 4 yıl zaman kaybedilmiş olsa da Keçiborlu MYO bünyesinde Havacılık Meslek yüksek okulunun açılması kararı alındı. Bunun akabinde de 4 yıllık Havacılık bölümü açılarak bu yolda gelişme sürdürülebilir. Birde bunun altında meslek lisesinde ilgili bölümün oluşması Isparta’yı büyük bir havacılık merkezi haline getirebilir” diye konuştu.

SDÜ İÇİN DE BİR FIRSAT

SDÜ havalimanı ve Erah Uçuş Okulunun SDÜ açısından da büyük avantaj oluşturduğunu belirten Cabıoğlu açıklamasında şunlara yer verdi. “Süleyman Demirel Havalimanı ve bizim burada olmamız da SDÜ için bir fırsat. Çünkü diğer havacılık bölümü olan üniversitelerde uçuş eğitimleri kısmında dışarıdan hizmet satın alıyor. Mesela Özyeğin üniversitesi İstanbul’daki bir uçuş okulundan hizmet alıyor. Yine Kıbrıs’taki Girne Amerikan Üniversitesi, Türkiye’de bir uçuş okulundan hizmet alıyor. Bu noktada bize başvuru yapan ve hizmet almak isteyen başka üniversiteler oldu. Fakat biz yoğunluğumuzdan dolayı kabul etmedik. Ama ben istiyorum ki SDÜ’de bir bölüm açılsın. Onlar teorik eğitimlerini versin, bizde pratik eğitimlerini verelim ve Isparta’mız bu alanda gelişsin. Keçiborlu MYO’ya açılacak bölüm içinde biz protokol imzaladık ve destek vereceğimizi belirttik. (Nokta32)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.